ایران چارت ریپل ریپل؛ پلی بین CBDCها، استیبل‌کوین‌ها و فیات‌ها

ریپل؛ پلی بین CBDCها، استیبل‌کوین‌ها و فیات‌ها

تخمین زمان مطالعه

2 دقیقه
شنبه 03 آبان 1399

دیوید شوارتز، مدیر ارشد فنی شرکت ریپل، در مورد نقش کلیدی توکن‌های ریپل (XRP) و سایر ارزهای دیجیتالی در حوزه داغ و مورد توجه بازار مربوط به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) توضیح می‌دهد.

​​​​​​​

چگونه ارزهای رمزنگاری شده باعث ظهور CBDC شدند

به عقیده مدیر فنی شرکت ریپل، در آینده نزدیک به صورت بالقوه احتمال راه‌اندازی «یک استیبل‌کوین جهانی» وجود خواهد داشت؛ چرا که کشورهای بسیاری در خصوص صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی در این عصر نوظهوری دیجیتالی بحث کرده‌اند.
ماجرا از آنجایی شروع شد که یکی از سرمایه‌گذاران ریپل یک چهارچوب نظارتی دارایی‌های دیجیتالی را به گروه G20 (متشکل از ۱۹ کشور به همراه اتحادیه اروپا) ارائه کرد. تلاش‌ها برای ثبت این قوانین تا نشست ماه نوامبر ۲۰۲۰ ادامه دارد. گروه G20 در حال مذاکره برای ایجاد قوانینی برای پرداخت دیجیتال در کشورهای مربوط به خود بوده است. گفته‌ها نشان می‌دهد که قدم‌های اولیه این اقدامات از ماه جاری کلید خواهند خورد.
همان‌طور که عضو ریپل معتقد است، احتمال بالقوه ایجاد یک استیبل‌کوین جهانی وجود دارد. شوارتز در این باره چنین می‌گوید:
«فکر نمی‌کنم که به این زودی‌ها شاهد یک فیات جهانی باشیم؛ پس با وجود استیبل‌کوین‌ها نیز تعداد بسیاری از آن‌ها وجود خواهد داشت. با در نظر گرفتن سایر سکه‌های پایدار و کلاس‌های جدیدی از دارایی‌های توکن‌دار (مانند دفی و اوراق بهادار) برای ایجاد نقدینگی در میان CBDC ها، فضایی کافی برای یک دارایی خنثی و فاقد صلاحیت قانونی وجود خواهد داشت.»
طبق اظهارات او، این دقیقاً همان نقطه‌ای است که ریپل برای اطمینان از هماهنگی نقدینگی در میان انواع مختلف ارز اعم از فیات، CBDCها، سکه‌های پایدار و سایر اوراق بهادار وارد عمل می‌شود. با این حال شوارتز تصحیح کرد که XRP برای ایجاد تسلط خود در بازار قطعاً باید با ارزهای دیگر رقابت کند. وی در این باره می‌گوید:
«به نظر من بسیاری از دارایی‌های دیجیتال و فیات برای ایفای نقش در این میان با یکدیگر رقابت خواهند کرد و فضا برای بیش از یک نفر وجود دارد. از دید من نقش دلار به عنوان یک دارایی برای تسویه حساب جهانی در حال کاهش بوده و تجارت بین‌المللی در حال افزایش است. بنابراین ریپل باید برای سهمی از بازار بزرگ‌تر باید مبارزه کند.»

چرا دفترکل XRP ریپل بسیار مناسب است؟

مدیر ارشد فناوری ریپل در طی یک سخنرانی در دانشگاه برکلی، مزایای XRP را مورد ارزیابی قرار داد. وی توضیح داد که زیرساخت‌های غیر متمرکز و زنجیره بلوک و دفتر کل ریپل، هر دو برای ایجاد یک پل ارزی طراحی شده‌اند که باید در صلاحیت خنثی معامله شود. در نتیجه معاملات یک دارایی و ارز محلی، یک دارایی خنثی و همچنین پرداخت در بین شبکه‌های مختلف از طریق دفترکل ریپل امکان‌پذیر خواهد بود. وی در این باره چنین می‌گوید:
« XRPL یک صدور دارایی در اختیار دارد که در این پروتکل تعبیه شده است. با استفاده از آن عملیاتی نظیر صدور، مجوز، تسویه و همچنین مبادله همه عملیات بومی با رابط‌های کاربری ساده امکان‌پذیر است. دارایی‌های منتشر شده می‌توانند نشان دهنده ارز فیات، اوراق بهادار و یا هر چیز با ارزش و قابل پرداخت دیگری باشند که کاربرد یک ارز را دارد.»

ارزش جهانی دلار در حال کاهش است

این اخبار در حالی منتشر می‌شوند که ارزش جهانی دلار آمریکا در حال کاهش بوده و ایالات متحده به طور فعال بر روی تهیه دور دوم بسته‌های محرک اقتصادی برای جبران ضررهای ناشی از گسترش کرونا متمرکز شده است. همچنین دولت ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا نرخ تورم ۲ درصدی خود را کنترل کند که این اقدامات منجر به کاهش ارزش جهانی دلار می‌شوند. ادامه روند نزولی ارزش دلار آمریکا ممکن است باعث حرکت سرمایه‌گذاران به سمت ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین و ریپل به عنوان روشی برای تأمین وجوه مالی شود.

منبع: blockchain news
تگ ها:

درباره نویسنده

میثم ارفعی

کارشناس فناوری اطلاعات و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم شناختی هستم و از سال ۹۳ در حوزه تولید محتوا فعالیت دارم. علاقه‌ام به دنیای کاربردی و در حال رشد فناوری‌های مرتبط با بلاک‌چین و ارزهای دیجیتالی باعث شد تا پیگیر اخبار و اتفاقات روز این حوزه باشم و این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارم.

نظر شما

نظرات کاربران