ایران چارت آموزش سرمایه گذاری و ترید ۹ ارز دیجیتال سودآور برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱

۹ ارز دیجیتال سودآور برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱

تخمین زمان مطالعه

۱۰ دقیقه
سه شنبه 05 اسفند 1399
۹ ارز دیجیتال سودآور برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱

هیاهو دوباره به بازار ارزهای دیجیتال بازگشته و ما را به یاد روزهای آخر سال ۲۰۱۷ می‌اندازد. انگار دوباره چیزی مثل طلا پیدا شده و توجه تمام سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده‌ است. اتفاقات هیجان‌انگیزی در دنیای بلاک چین و ارزدیجیتال در حال وقوع است و اثرات آن مخصوصاً در چند ماه گذشته به طور کامل مشهود است. بسیاری از ارزهای دیجیتال افت قیمت شدیدی که در ماه مارس ۲۰۲۰ اتفاق افتاد را تا حدی جبران کردند و شاهد یک روند صعودی قابل قبول در بازار بودیم. هرچند که بسیاری از آن‌ها هنوز فاصله زیادی با بیشترین قیمت قبلی (ATH) خود در سال ۲۰۱۷ دارند،‌ ولی تا اینجای کار حرکت امیدوارکننده‌ای داشته‌اند و شاید بتوان این را شروع یک روند صعودی در سال جدید در نظر گرفت. در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به ۹ ارز سودآور که توصیه می‌شود برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ آن‌ها را زیر نظر داشته باشید.


بیت کوین

در اوایل ماه نوامبر بود که بسیاری از تحلیلگران «بیت کوین» (Bitcoin)، رسیدن به قیمت‌های بالای ۲۰ هزار دلار را در آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی کرده بودند. اکنون که سال ۲۰۲۰ به پایان رسیده است، همه‌ی آن پیش‌بینی‌ها اتفاق افتاده‌اند و قیمت بیت کوین از مرز ۵۰ هزار دلار هم عبور کرده ‌است. سوالی که همیشه وجود دارد این است که آیا بیت کوین همیشه مشخص‌کننده‌ی روند قیمتی سایر ارزهای دیجیتال خواهد بود؟ قطعاً بیت کوین از فاکتورهای اساسی این بازار است. بازار کریپتوکارنسی مثل بازار سهام شرکت‌های بورسی نیست و سرمایه‌گذاران می‌بایست روی تحلیل‌های تکنیکال (Technical analysis) پروژه‌ها تصمیم‌گیری کنند. در مورد بیت کوین باید گفت که چارت‌ها شکل‌گیری، الگوی پرچم صعودی را نشان می‌دهند. این الگو در اثر همگرایی چند حرکت صعودی و نزولی تشکیل شده‌ است و در نهایت خبر از ادامه‌ی روند صعودی می‌دهد.

تا اینجای کار که روند قابل قبولی از بیت کوین مشاهده شده و انتظار می‌رود این آغاز یک حرکت صعودی پرقدرت و غافلگیرکننده باشد. خیلی‌ها چشم به محدوده‌ی ۱۰۰ هزار دلار دوخته‌اند. جالب است همین محدوده‌ی ۵۰ هزار دلار فعلی، قبلاً بسیار غافلگیرکننده به نظر می‌آمد؛ ولی بیت کوین به‌راحتی در این محدوده در حال نوسان است. اگر بخواهیم عوامل مؤثر در این افزایش قیمت را برشماریم،‌ می‌توانیم به محدودیت تعداد کل بیت کوین، رخ دادن هاوینگ (Halving) سوم در ماه می،‌ ورود سرمایه‌های شرکت‌ها و مؤسسات بزرگ و افزایش مقبولیت بیت کوین اشاره کنیم. اگر با مفهوم هاوینگ آشنایی ندارید می توانید مقاله هاوینگ بیت کوین چیست را مطالعه نمایید.

بهترین ارزهای دیجیتال سودآور


اتریوم

«اتریوم» (Ethereum) جایگاه خود را در بازار ارزهای دیجیتال تثبیت کرده و برای خیلی‌ها بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بعد از بیت کوین است. این بازار بالاخره بعد از گذشت سال‌ها، به طور گسترده مورد استقبال قرار گرفته است و اتریوم هم سهم قابل توجهی از آن را در اختیار دارد. گستردگی دنیای بلاک چین به حدی است که نقطه‌ی ضعف یک پروژه، می‌تواند به نقطه‌ی قوت یک پروژه‌ی دیگر تبدیل شود. این همان اتفاقی بود که در مورد اتریوم افتاد. زمانی که بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت «همتا به همتا» (Peer to Peer) به شهرت رسید، تیم اتریوم با قابلیت قراردادهای هوشمند وارد میدان شدند و این بازار را متحول کردند.

اتریوم تبدیل به پلتفرمی برای ارائه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) در بستر بلاک چین شده است و نام‌های جالبی مثل ملکه‌ی ارزهای دیجیتال یا نفت دیجیتال را بر روی آن گذاشته‌اند. خیلی‌ها می‌خواهند بدانند که بیت کوین برای سرمایه‌گذاری بهتر است یا اتریوم؟ بهتر است بگوییم هر دوی این پروژه‌ها آینده روشنی دارند، چرا که با هدف متفاوتی در حال فعالیت هستند. توسعه‌دهنده‌های زیادی در حال کارکردن برروی پروژه‌ی اتریوم هستند و تقریباً تمام حوزه‌ی دیفای (Defi) روی اتریوم بنا شده ‌است. پس می‌توان گفت اتریوم پروژه‌ی بسیار مهمی است و هنوز در میانه‌ی راه خود قرار دارد، مخصوصاً که با آمدن اتریوم ۲.۰ آینده‌ی درخشانی را پیش روی خود می‌بیند.

سودآورترین ارزهای دیجیتال


لایت کوین

«لایت کوین» (Lite coin) با نماد اختصاری LTC از اولین پروژه‌هایی بود که پروتکل «سگویت» (SegWit) را پشتیبانی کرد و برای مدت زیادی با فاصله‌ای کم در پشت سر بزرگان این بازار در حال حرکت بوده است. قیمت لایت کوین برای مدت چندین ماه از ۵۰ دلار فراتر نرفت تا اینکه از اواخر نوامبر ۲۰۲۰ با یک حرکت صعودی قدرتمند، شروع به افزایش کرد و زمان نگارش مقاله در محدوده ۱۸۰ دلار قرار دارد. بسیاری از متخصصان ارزش واقعی لایت کوین را بسیار بالاتر از قیمت فعلی ارزیابی می‌کنند؛ چرا که بسیاری از کمپانی‌ها از لایت کوین به عنوان درگاه پرداخت آنلاین خود استفاده می‌کنند و تقریباً در تمام صرافی‌های جفت‌های معاملاتی LTC‌ وجود دارد. هیچ‌وقت نباید از لایت کوین غافل شویم. قرار است که تنها ۸۴ میلیون LTC تولید شود و در حال حاضر بیشتر از ۶۶ میلیون آن استخراج شده‌ است. به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران،‌ روند صعودی لایت کوین هر چند دیر،‌ ولی آغاز شده است و برای افرادی که به تازگی وارد دنیای کریپتوکارنسی شده‌اند، فرصت سرمایه‌گذاری مناسبی به حساب می‌آید.


بیت کوین کش

درست است که بیت کوین دنیای سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی را برای همیشه متحول کرد، ولی از این حقیقت نمی‌توان گذشت که نقطه‌ضعف‌های مهمی در شبکه‌ی آن وجود دارد. ماینرها، سرمایه‌گذاران و در کل تمام طرفداران بیت کوین نتوانستند راه‌حل مناسبی برای حل این نقاط ضعف در داخل شبکه بیت کوین پیدا کنند و آنجا بود که با به وقوع پیوستن یک «هارد فورک» (Hard fork)، «بیت کوین کش» (Bitcoin cash) متولد شد.

بیت کوین کش تنها هاردفورک بیت کوین نیست؛ ولی می‌توان آن را موفق‌ترین آن‌ها نامید. BCH‌ حامیان زیادی دارد و حتی «راجر ور» که به مسیح بیت‌ کوین شهرت دارد، اکنون به معرفی و گسترش مقبولیت بیت کوین کش مشغول است. البته عده‌ای بیت کوین کش را حتی یک ارز دیجیتال قانونی هم نمی‌دانند (ریپل هم همین مشکل را دارد) و مخالف ایجاد چنین هاردفورکی بودند، ولی هر چه باشد،‌ بیت کوین کش وجود دارد و نامش در میان ۱۰ ارز برتر بازار به چشم می‌خورد.


چین لینک

خیلی از تازه‌کارهای بازار کریپتوکارنسی فقط دنبال کوین‌ها یا توکن‌هایی هستند که در مدت کوتاهی سود زیادی بدهند و به مسائل فنی و بنیادی پروژه‌ها کاری ندارند. با چنین نگرشی، هرگز نمی‌توان عظمت پروژه «چین لینک» (Chainlink) را درک کرد. چرا که چین لینک برای یکی از مشکلات اساسی و زیرساختی بلاک چین راه‌حل خوبی ارائه کرده‌ است. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که بلاک چین‌ها قابلیت ارسال و دریافت مستقیم اطلاعات از سیستم‌های خارج شبکه‌ی خود را ندارند و از این لحاظ کاملاً ایزوله عمل می‌کنند. چین لینک به عنوان یک پلتفرم واسط می‌تواند داده‌های مورد نیاز برنامه‌های روی بلاک چین را از دنیای بیرون دریافت کند و در اختیار آن‌ها قرار دهد.

آیا LINK‌ در این راه موفق شده است؟ هنوز راه زیادی در پیش است و قطعاً شکست‌هایی نیز رخ خواهد داد، ولی باید توجه داشته باشیم که از بین ۱۰۰ توکن که در حوزه‌ی دیفای فعالیت می‌کنند، بیشترین ارزش بازار به LINK تعلق دارد و «یونی سواپ» (Uniswap) با اختلاف زیادی در رتبه‌ی دوم است. پس نباید این توکن را در سال ۲۰۲۱ فراموش کنیم.

بیشتر بدانید: دیفای یا سیستم مالی غیر متمرکز (DeFi) چیست

بهترین ارزهای سودآور


دش

«دش» (Dash) یکی از ارزهای بازار آلت کوین‌هاست و توجه بسیاری را به خود جلب کرده ‌است. به‌طور‌کلی وقتی قیمت یک کوین مثل BTC‌ یا ETH خیلی زیاد می‌شود،‌ خرید هر واحد از آن به پولی قابل توجه نیاز دارد و در مقابل، خیلی‌ها احساس بهتری در خرید کوین‌های باارزش ولی ارزان‌تر دارند. دش در حقیقت یکی از فورک‌های شبکه‌ی بیت کوین به شمار می‌رود و دارای تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد پایین‌تری نسبت به بیت کوین است. قیمت دَش زمان نوشته شدن مقاله به حدود ۲۳۰ دلار رسیده است و در جایگاه ۳۴ بازار رمزارزها قرار دارد، در حالی که پتانسیل رشد بسیار خوبی داشته و ارزش واقعی آن بیشتر از این‌ها پیش‌بینی می‌شود.

بیشتر بدانید: دش کوین (DASH) چیست


مونرو

می‌دانیم که نام بازار «کریپتوکارنسی» به‌خاطر ماهیت «رمزنگاری» است که روی ارزها انجام می‌شود. با اینکه گفته می‌شود تراکنش‌ها در بلاک چین گمنام هستند، ولی از آنجایی که همه‌چیز در یک دفتر کل عمومی ثبت می‌شود،‌ می‌توان برخی اطلاعات را ردیابی کرد. از این رو اگر به دنبال حریم خصوصی و گمنامی تمام عیار باشید،‌ حتماً به سراغ «مونرو» (Monero) با نماد اختصاری XMR می‌روید. در مقاله‌ای که «فوربز» (Forbes) در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر کرد،‌ اعلام شد که IRS‌ به هر کسی که بتواند تراکنش‌های مخفی مونرو را رمزگشایی و ردیابی کند، ۶۲۵ هزار دلار جایزه می‌دهد.

چنین خبرهایی برای سرمایه‌گذاران مونرو هم می‌تواند مثبت و هم منفی باشد. یعنی همیشه این سوال باقی است که اگر روزی کسی بتواند تراکنش‌های مونرو را ردیابی کند، دیگر با سایر رقبا چه تفاوتی دارد و چه بلایی بر سر ارزش کوین XMR می‌آید؟ از طرفی همیشه عده‌ای وجود دارند که خواستار امکاناتی هستند که مونرو به کاربرانش می‌دهد و از آن استفاده می‌کنند. قیمت توکن XMR که ماه‌هاست در یک روند صعودی قرار گرفته،‌ در زمان نگارش این مقاله ۲۱۰ دلار است و رشدی مشابه اتریوم داشته است. مونرو پتانسیل رشد بیشتری دارد و پیش‌بینی می‌شود روند صعودی قیمت در سال ۲۰۲۱ هم ادامه داشته باشد.

برترین ارزهای دیجیتال سودآور


کازموس

با گسترش محبوبیت بلاک چین و کاربردهای اپلیکیشن‌های این حوزه، هر روز شاهد ورود پروژه‌های جدید به بازار کریپتوکارنسی هستیم. «کازموس» (Cosmos) نمونه‌ای از این پروژه‌هاست. جالب است بدانید که در شرایطی که اکثر آلت کوین‌ها در روند نزولی قرار می‌گیرند، این ارز از حمایت خوبی برخوردار است. توکن این شبکه که ATOM نامیده می‌شود در حال حاضر با قیمت ۲۰ دلار در جمع ۲۰ ارز برتر بازار قرار دارد. چیزی که کازموس را محبوب کرده است،‌ هدف آن در ایجاد ارتباط بین بلاک چین‌هاست. کازموس می‌خواهد چیزی شبیه اینترنت را در میان بلاک چین‌های مختلف ایجاد کند و به این طریق مشکل مقیاس‌پذیری و همکاری بلاک چین‌های مختلف را با هم حل کند.

توکن ATOM نقش بسیار مهمی در شبکه ایفا می‌کند. اگر شما هم معتقدید که نباید تمام سرمایه‌ها را روی کوین‌های برتر بازار سرمایه‌گذاری کرد، ATOM می‌تواند انتخاب معقولی باشد و قیمت آن به لحاظ روانی در نقطه‌ی مساعدی قرار دارد. به‌طور مشابه، در چارت‌های قیمت این توکن الگوهای صعودی قدرتمندی مشاهده می‌شود و به همین علت،‌ اتم را در لیست انتخا‌ب‌های سرمایه‌گذاری سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته‌اند.


بایننس کوین

کوین صرافی «بایننس» (Binance)، مانند خود بایننس در حال رشد است و این صرافی با برنامه‌ریزی و توسعه‌ی مداوم، در حال تبدیل‌شدن به گوگل دنیای کریپتوکارنسی می‌شود. راه‌اندازی بلاک چین اختصاصی، انواع پلتفرم‌های مبادلات اسپات، فیوچرز،‌ وام‌دهی و راه‌اندازی IEO تنها بخشی از سرویس‌های بایننس است. انتخاب بایننس کوین (با نماد اختصاری BNB) یکی از مطمئن‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری است که نه فقط برای سال ۲۰۲۱ بلکه برای سال‌های بعد از آن هم می‌تواند بسیار سودآور باشد.


سخن پایانی

در این مقاله به طور دقیق ۹ ارز سودآور برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ میلادی را بررسی کردیم. همانطور که شاید تعجب کرده باشید، ریپل به دلیل مشکلات قانونی که اخیرا تجربه کرده است نام آن در این لیست دیده نمی‌شود اما با این حال جزو ارزهای برتر بازار است و اگر کنجکاو هستید، می‌توانید با جستجوی نام آن در گوگل، نگاهی به آن نیز بیندازید. به طور کل سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت پرنوسان آن‌ها، با ریسک بالایی همراه است که باید این ریسک‌ها را پیش از قدم گذاشتن در این راه بدانید. در آخر، انتخاب مناسب‌ترین ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری تا حد زیادی به بودجه و ترجیحات خودتان بستگی دارد و فقط کافی است قبل از برداشتن هرگونه قدمی به اندازه‌ی کافی تحقیق کنید.

4 از 5
تگ ها:

درباره نویسنده

قاسم میلاجردی

مهندسی نرم‌افزار خوندم و عاشق مسائل فنی دنیای کامپیوترهام. بیت کوین همون سالی متولد شد که من وارد دانشگاه شدم و حتی یه مقاله هم راجع‌بهش خوندم. اون موقع‌ها قیمتش ۱۰ دلار بود! دیگه نمیشه به گذشته برگشت و ارزدیجیتال خرید ولی میشه توی این زمینه مطالعه کرد و آینده بهتری رو ساخت؛ به همین خاطر تولید محتوای تخصصی کریپتوها رو به عنوان شغل اصلی انتخاب کردم و ازین بابت واقعا خوشحالم.

نظر شما

نظرات کاربران