ایران چارت آموزش کیف پول دیجیتال چیست؟

کیف پول دیجیتال چیست؟

تخمین زمان مطالعه

۲۰ دقیقه
سه شنبه 22 مهر 1399
کیف پول دیجیتال چیست؟

همان‌طور که برای ذخیره و نگهداری پول‌های خود نیاز است تا از کیف پول‌ها یا حساب‌های بانکی خود استفاده کنید، در دنیای ارزهای دیجیتال نیز باید از کیف پول‌های دیجیتالی برای ذخیره‌ی رمز ارزهای خود یا زمانی که قصد فروش ارزها و یا انتقال آن‌ها را به شخص دیگری دارید، استفاده کنید. حالا شاید برای شما سؤال شده باشد که این چطور ممکن است؟ اصلاً این کیف پول دیجیتال چیست؟ یا کاربردش چه چیزی می‌تواند باشد؟ و بسیاری سؤال‌های دیگر که در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد. به طور کلی کیف پول‌های دیجیتال به بازار آمده‌اند تا شبیه یک پایگاه اطلاعاتی عمل کنند و اطلاعات رمزگذاری‌شده‌ی ارزهای دیجیتال را در خود ذخیره ‌کنند. درواقع به‌وسیله‌ی کیف پول‌های دیجیتال که اصطلاحاً به آن‌ها «والت» (Wallet) گفته می‌شود می‌توانید از داده‌های ارزهای دیجیتال خود محافظت کنید.

هر کیف پول دیجیتال از دو آدرس خصوصی و عمومی تشکیل شده که به‌وسیله‌ی ‌این آدرس‌ها می‌توانید به رمز ارزهای خودتان دسترسی داشته باشید یا محتوای دیجیتال این کیف پول‌ها را به کیف پولی دیگر منتقل کنید. بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر مثل ارزهای معمولی برای حفظ امنیت خود نیاز به ذخیره سازی در فضایی بخصوص دارند. در حقیقت مهم‌ترین کاری که شما در خریدوفروش ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال در کیف پول دیجیتالی معتبر و ایمن است. در این مطلب قصد داریم توضیح کاملی درباره‌ مفهوم کیف پول دیجیتال ارائه بدهیم و در کنارش به سؤالات شما هم در‌این‌باره پاسخ بدهیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با هم بیشتر در مورد مفهوم کیف پول دیجیتال یاد بگیریم.


کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال در حقیقت یک نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که دقیقاً همچون پایگاه داده‌ای کوچک عمل می‌کند و وظیفه‌ی حفظ و ذخیره‌ی داده‌ها و کلیدهای خصوصی و عمومی شما را عهده‌دار است. کیف پول‌های دیجیتال بر روی بستر بلاک چین، بلوک‌های مختلف را به هم وصل کرده و به این شکل شما می‌توانید معاملات ارزهای دیجیتال را انجام دهید. از این رو کیف پول‌ دیجیتال را کیف پول بلاک چین هم می‌نامند. اساساً کیف پول‌های دیجیتال از دو آدرس خصوصی و عمومی تشکیل می‌شوند که به‌وسیله‌ی این دو آدرس می‌توانید به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته یا آن‌ها را به کیف پول کاربری دیگر انتقال دهید.

جهت فهم دقیق‌تر این مطلب کیف پول دیجیتال را یک کارت‌ اعتباری در نظر بگیرید. کارت‌های اعتباری یک رمز خصوصی دارند که تنها شما که دارنده‌ی کارت هستید از آن اطلاع دارید و به‌وسیله آن به موجودی کارت اعتباری خود دسترسی خواهید داشت. علاوه بر این یک کارت اعتباری یا کارت بانکی، یک رمز عمومی هم دارد که همان شماره کارت شما است و از آن ‌برای انتقال وجه بین حساب‌ها استفاده می‌کنید. درواقع افراد دیگر با داشتن این آدرس نمی‌توانند به اطلاعات کارت شما دسترسی داشته باشند و تنها می‌توانند به‌ حساب شما وجه را انتقال دهند.

در کیف پول دیجیتال هم برای دسترسی به ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول به آدرس خصوصی کیف پول خود نیاز خواهید داشت، ولی جهت انتقال وجه یا دریافت وجه آدرس عمومی را لازم دارید. به صورت کلی برای انتقال ارزهای دیجیتال باید آدرس خصوصی و عمومی کیف پول خود را با آدرس عمومی کیف پول گیرنده وارد کنید تا روند انتقال انجام شود. اما گیرنده برای دریافت دارایی دیجیتال فقط باید آدرس عمومی خود را وارد کند. اساساً آدرس عمومی کیف پول دیجیتال مثل شماره حساب یا شماره کارت بانکی شما است و در اختیار گذاشتن این آدرس با دیگران ضرری به شما نخواهد رساند. ضمناً مثل کارت‌های اعتباری که هیچ دو شماره کارت یکسانی وجود ندارد، نمی‌توانید هیچ دو کیف پول دیجیتالی را پیدا کنید که آدرس عمومی آن‌ها مشابه یکدیگر باشد و طبیعی است که احتمال ارسال دارایی دیجیتال به صورت اشتباه برای شخصی دیگر به‌جای کاربر مد نظر صفر است. جدا از این، شما می‌توانید هر تعداد آدرس عمومی که نیاز دارید داشته باشید و در این زمینه هیچ‌گونه محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت.


دسته‌ بندی کیف پول ارزهای دیجیتال

در حال حاضر انواع مختلفی از کیف پول‌های دیجیتال در بازار وجود دارند و این به نظر خود شما بستگی دارد که کدام‌یک از آن‌ها را انتخاب کنید. کلاً کیف پول‌های دیجیتال مختلف، قابلیت‌های متفاوتی مثل امنیت بالاتر، کاربری راحت‌تر و... را به شما ارائه می‌دهند. البته قبل از این‌که به بررسی تک‌به‌تک این کیف پول‌ها بپردازیم لازم است تا دو دسته از کیف پول‌های موجود را بررسی کنیم.

کیف پول‌های دیجیتال انواع گوناگونی دارند ولی به‌صورت کلی در دو دسته‌بندی کیف پول‌های گرم یا هات والت (Hot Wallet) و کیف پول‌های سرد یا کلد والت (Cold Wallet) قرار می‌گیرند که هرکدام از این دسته‌بندی‌ها نیز خود دارای انواع مختلفی هستند. درواقع کیف پول‌های دیجیتالی گرم و سرد دارای تعدادی ویژگی مثبت و منفی هستند و انتخاب هرکدام از آن‌ها به‌طور کامل به هدف شما بستگی دارد. مثلاً اگر قصد داشته باشید تا مقدار بسیار کمی ارز دیجیتال را در یک کیف پول با شرایط استفاده‌ی راحت و آسان ذخیره و نگهداری کنید، کیف پول‌های گرم مناسب‌ترین دسته هستند و بالعکس، اگر قصد داشته باشید تا مقدار زیادی ارز دیجیتال را در یک کیف پول نگهداری کنید، کیف پول‌های سرد به دلیل اینکه امنیت بالاتری دارند، گزینه‌ مطلوب‌تری برای شما خواهند بود. در ادامه با ما همراه باشید تا به تفکیک این دو دسته از کیف پول‌های دیجیتال بپردازیم و ببینیم کدام‌یک از این کیف پول‌ها گزینه‌ی مناسب‌تری برای ما هستند.


کیف پول دیجیتالی گرم (Hot Wallet)

کیف پول‌های گرم در واقع نرم‌افزارهایی هستند که به‌طور آنلاین وظیفه‌ی نگهداری اطلاعات را انجام می‌دهند. درواقع این کیف پول‌ها به دلیل کار کردن در فضای اینترنت و به‌صورت آنلاین، در برابر خطر هک شدن به‌وسیله هکرها بسیار آسیب‌پذیر هستند. ازاین‌رو توصیه می‌شود تا در صورت استفاده از آن‌ها برای ذخیره‌ی دارایی‌های دیجیتال خود، در زمان انتخاب نوع کیف پول گرم خود، تمامی قابلیت‌ها و نقاط قوت و ضعف آن را با دقت در نظر بگیرید.

ازجمله قابلیت‌های کیف پول‌های دیجیتال گرم می‌توان به استفاده‌ی آسان از آن‌ها و همچنین دسترسی سریع به اطلاعات موجود در این کیف پول‌ها اشاره کرد. ولی ایراد اصلی آن‌ها همان‌طور که گفته شد این است که به علت آنلاین بودن در زمان استفاده از آن‌ها، احتمال هک شدن اطلاعات شما بسیار زیاد است و ازاین‌رو این کیف پول‌ها امنیت پایینی دارند. علاوه بر این خود کیف پول‌های گرم بسته به کاربردشان به انواع گوناگونی مثل کیف پول دیجیتالی دسکتاپ، کیف پول دیجیتالی موبایل و کیف پول دیجیتالی تحت وب یا آنلاین تقسیم‌بندی می‌گردند.


کیف پول دیجیتالی سرد (Cold Wallet)

همان‌طورکه قبل‌تر نیز اشاره شد، کیف پول‌های دیجیتال سرد در واقع ابزاری فیزیکی هستند که از آن‌ها برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. کیف پول‌های سرد هم دقیقاً مثل کیف پول‌های دیجیتال گرم، ویژگی‌های مثبت و منفی زیادی دارند که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. برجسته‌ترین ویژگی این دسته از کیف پول‌های دیجیتال این است که می‌توانید هرلحظه و در هر مکانی که قصد رفتن به آن‌جا را دارید آن را به همراه خود برده و از آن استفاده کنید. درواقع به معنای واقعی می‌توانید این کیف پول‌ها را در جیب خود گذاشته و حمل کنید. این دسته از کیف پول‌های دیجیتال معمولاً ابعادی کوچک و جمع‌وجور دارند؛ پس به‌راحتی توسط شما قابل‌حمل خواهند بود.

بااین‌وجود این کیف پول‌ها هم معایب خاص خود را دارند. اولین عیب وارده به آن‌ها قیمت بالای‌شان است و برخلاف کیف پول‌های گرم، جهت تهیه‌ی آن‌ها باید هزینه‌ای را پرداخت کنید. درواقع قیمت معمول این کیف پول‌ها چیزی در حدود صد دلار است و این قیمت بسته به تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط کیف پول و مزایای دیگر آن، متفاوت است. همچنین از دیگر ایرادهای وارده به کیف پول‌های دیجیتال سرد می‌توان به پشتیبانی از تعدادی محدود از رمز ارزها اشاره کرد. در اصل کیف پول‌های دیجیتال سرد فقط می‌توانند ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مانند بیت کوین، اتریوم، دش، ریپل و... را پشتیبانی کنند و این نقطه‌ضعف، باعث کاهش تعداد کاربرانی می‌شود که قصد استفاده از این کیف پول‌ها را دارند. اگر با این ارزها آشنایی ندارید می توانید مقالات بیت کوین چیست، اتریوم چیست و ریپل چیست را در سایت ایران چارت مطالعه نمایید.


انواع کیف پول ارزهای دیجیتال

در حال حاضر دسته‌های مختلفی از کیف پول‌های ارز دیجیتال در دسترس شما قرار دارد که انواع گوناگون و ویژگی‌های متنوعی دارند. در حقیقت برنامه‌ها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای گوناگونی جهت ذخیره و انتقال رمز ارزها در دسترس هستند که به کاربر این اجازه را می‌دهند که بسته به نیاز خود و ویژگی‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های سازنده‌ی کیف پول‌ها، انتخاب مطلوبی داشته باشد. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به امنیت بالاتر، کاربری ساده‌تر و... اشاره کرد. در ادامه‌ی این مطلب با هم می‌بینیم که انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال کدام هستند و بعد از آن می‌توانید در بین کیف پول‌های ارز دیجیتال انتخاب بهتری داشته باشید. اساساً کیف پول‌های گرم و سرد دیجیتال را می‌توان در پنج نوع مختلف دسته‌بندی کرد که این دسته‌بندی‌ها عبارت‌اند از کیف پول تحت وب یا آنلاین، کیف پول دسکتاپ، کیف پول موبایل، کیف پول سخت‌افزاری و کیف پول کاغذی. خب! حالا برویم سر وقت دسته‌بندی کیف پول‌های ارز دیجیتال و بررسی کنیم که هر کدام از این کیف پول‌ها به چه شکل کار می‌کنند و چه ویژگی‌هایی دارند.


کیف پول تحت وب

اگرچه این کیف پول‌ها کاربرد بسیار ساده‌ای دارند، که با توجه به این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهند تا به‌وسیله‌ی مرورگرهای رایانه‌ی‌ شخصی خود از آن استفاده کرده و به‌سادگی به اطلاعات ذخیره‌شده بر روی کیف پول خود دسترسی داشته باشند، با این حال فراموش نکنید که کیف پول‌های تحت وب از پایین‌ترین سطح امنیت نسبت به دیگر کیف پول‌های دیجیتال برخوردارند. جدا از این، این کیف پول‌های دیجیتال معایب بسیاری هم دارند که ازجمله مهم‌ترین این معایب می‌توان به این مورد اشاره کرد که شما کم‌ترین میزان تسلط را بر روی دارایی‌های دیجیتال خود دارید. همچنین از آنجا که کلیه‌ی رمز ارزهای ترید شده بر روی سرور اصلی ذخیره می‌گردند، در نتیجه اگر این سرور هک شود، هکرها می‌توانند به‌تمامی دارایی‌های دیجیتال شما دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را سرقت کنند. با توجه به نکات بالا، به شما توصیه می‌کنیم تا در صورت استفاده از این نوع کیف پول‌ها تا حد ممکن میزان کمی از ارزهای دیجیتال خود را در آن‌ها نگهداری کنید.


کیف پول دسکتاپ

این دسته از کیف پول‌های ارز دیجیتال همچون یک نرم‌افزار ساده بر روی لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی نصب می‌شوند و تنها از طریق این دستگاه‌ها قابل‌ استفاده هستند. به دلیل نصب و استفاده‌ی ساده، کیف پول‌های دسکتاپ با سرعتی قابل‌توجه به روشی محبوب جهت ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال در میان کاربران بدل گردیده است. همچنین این کیف پول‌ها قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و به شما این اجازه را می‌دهند که کنترل دقیقی روی دارایی‌های دیجیتال خود داشته باشید.

یکی از نکات بسیار حایز اهمیت این کیف پول‌ها این است که اگرچه ایمنی مطلوبی دارند، ولی چنانچه رایانه و یا لپتاپ شما در معرض حمله‌ی هکرها قرار بگیرد و بتوانند از راه دور به کامپیوتر شما نفوذ کنند، قادر خواهند بود تا دارایی‌های دیجیتال ذخیره‌شده بر کیف پول شما را به سرقت ببرند؛ پس اگر قصد ذخیره‌ی میزان زیادی از ارز‌های دیجیتال را دارید، شاید بهتر باشد که کیف پول‌های دیگر را نیز بررسی کنید.کیف پول موبایلی

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال درواقع برنامه یا اپلیکیشن‌هایی هستند که بر روی گوشی‌های موبایل نصب‌شده و به‌وسیله آن‌ها می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را ذخیره و نگهداری کنید. همچنین به‌وسیله‌ی‌ این کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توانید هزینه‌ی‌‌ ارزهای خریداری‌شده یا درواقع کارمزد را به‌صورت آنلاین پرداخت نمایید. به‌صورت کلی ازجمله ویژگی‌های این دسته از کیف پول‌ها می‌توان به انجام سریع معاملات و دسترسی ساده به دارایی‌های دیجیتال اشاره کرد. ایرادی که در این کیف پول‌ها وجود دارد این است که چون استفاده از این کیف پول‌ها بر روی گوشی‌های موبایل به شکل آنلاین انجام می‌گیرد، نتیجتاً امکان هک شدن دارایی‌های دیجیتال شما توسط هکرها وجود دارد.


کیف پول سخت‌ افزاری

این دسته از کیف پول‌های دیجیتال به شکل سخت‌ افزاری عمل می‌کنند و می‎‌توانند ارزهای دیجیتال، کلید‌های عمومی و خصوصی شما را به صورت دیجیتال نگهداری کنند. در حقیقت این دسته از کیف پول‌ها فقط در حالتی که قصد انتقال دارایی‌های دیجیتال را داشته باشید آنلاین شده و در دیگر زمان‌ها به شکل آفلاین از دارایی‌های دیجیتالی شما نگهداری خواهند کرد. این کیف پول‌ها به دارنده این امکان را می‌دهند که با ایجاد رمزهای موردنیاز خود بر روی سخت ‌افزار، احتمال هک شدن کیف پول و سرقت دارایی‌های دیجیتال خود‌ را به صفر برساند.

بنابراین این دسته از کیف پول‌های دیجیتال دارای بیشترین سطح امنیتی در میان دیگر کیف پول‌های دیجیتال هستند ولی از آن‌جا که این کیف پول‌ها به شکل آفلاین کار می‌کنند، این ایراد را دارند که کار کردن با آن‌ها زمان زیادی را مصرف کرده و استفاده از آن‌ها برای زمانی که قصد دارید تا به شکل روزانه دارایی‌های دیجیتال خود را بررسی کرده و یا آن‌ها را انتقال دهید پیشنهاد نمی‌شود. از طرفی ایراد دیگر این کیف پول‌ها این است که استفاده از آن‌ها برعکس دیگر کیف پول‌ها رایگان نبوده و باید هزینه‌ی بالایی را جهت خرید این کیف پول‌ها بپردازید.

اگر به دنبال ذخیره‌ی امن ارزهای دیجیتال خود هستید، استفاده از کیف پول های سخت افزاری را حتما در نظر بگیرید. اولین کیف پول سخت افزاری خود را از سایت معتبر ولت سنتر خریداری نمایید.


کیف پول کاغذی

این دسته از کیف پول‌ها همانطور ‌که از اسم آن‌ها قابل حدس است، به شکل یک برگه‌ی کاغذ هستند و عملکرد آن‌ها به این شکل است که کدهای خصوصی و عمومی شما بر روی این برگه چاپ می‌شود. ازاین‌رو جهت استفاده از این کیف پول و انتقال دارایی‌های دیجیتالی خود می‌توانید کلیدهای خصوصی و عمومی خود را در یک کیف پول آنلاین وارد کرده و به این شکل رمز ارز خود را منتقل کنید. ازجمله ویژگی‌های این کیف پول‌های دیجیتال این است که به علت آفلاین بودن آن‌ها و عدم اتصال به سرورها امکان هک شدن کیف پول‌های کاغذی وجود ندارد. اما نکته ایمنی که باید رعایت کنید این است که در حفظ و نگهداری این برگه دقت کافی را رعایت کرده و برگه را در مکانی نگهداری کنید تا از دسترسی دیگر افراد به کلیدها جلوگیری کنید. همچنین از آن‌جا که این کیف پول‌ها به شکل آفلاین کار می‌کنند و به سروری متصل نیستند، کار کردن با این کیف پول‌ها دشوارتر بوده و نیازمند صرف زمان بیشتری به نسبت دیگر کیف پول‌ها است. ازاین‌رو مانند کیف پول‌های سخت‌افزاری به‌علت مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، مناسب استفاده‌ی روزانه نیستند.

خب دوستان عزیز! با هم دیدیم که کیف پول های دیجیتال در چندین دسته‌بندی طراحی شده‌اند و در دسترس شما هستند تا از آن‌ها برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال خود استفاده کنید. حالا که با هم ویژگی‌ها و ایرادهای انواع کیف پول‌ های دیجیتال را شناختیم، وقت آن رسیده که بهترین کیف پول ارز دیجیتال که می‌توانید برای ذخیره و نگهداری رمز ارزهای خود از آن استفاده کنید را بشناسید و با در نظر گرفتن چند ویژگی کلی بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.


ویژگی‌ های بهترین کیف پول دیجیتال

در مورد بررسی ویژگی‌های بهترین کیف پول دیجیتال به این شکل می‌توانیم توضیح دهیم که این ویژگی‌ها با در نظر گرفتن نوع سرمایه‌گذاری شما که بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد شامل موارد گوناگونی است که عبارت‌اند از: امنیت، دسترسی سریع و آسان، رابط کاربری ساده، ناشناس بودن کاربران، شکل مدیریت حساب کاربران، استفاده‌ی کاربران ایرانی از خدمات کیف پول و... .

امنیت: اساساً برجسته‌ترین عامل در انتخاب یک کیف پول برای سرمایه‌گذاری بلندمدت امنیت کیف پول است و ازاین‌رو کیف پول‌های سخت‌افزاری انتخاب مطلوبی برای این حالت به‌حساب می‌آیند.

دسترسی سریع و آسان: درواقع دسترسی سریع و سهولت در استفاده از کیف پول‌های دیجیتال یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در انتخاب بهترین کیف پول است. اگر دائما در حال خریدوفروش ارزهای دیجیتال خود هستید و دسترسی سریع و آسان به دارایی‌های دیجیتال‌تان برای شما در اولویت قرار دارد، می‌توانید کیف پول‌های نرم‌افزاری با نسخه‌های موبایل و ویندوز را به‌عنوان کیف پول مطلوب خود انتخاب کنید.

رابط کاربری ساده: تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال با ارائه‌ی رابط کاربری ساده که موردپسند شما خواهد بود، فرایند انجام تراکنش‌ها و انتقال دارایی‌های دیجیتال را بسیار ساده کرده و شما را سردرگم نمی‌کنند. ازاین‌رو این کیف پول‌ها محبوبیت بالاتری به نسبت دیگر مشابه‌های خود دارند.

ناشناس بودن کاربران: اگر تمایل دارید تا هویت شما یا اطلاعات تراکنش‌های‌تان در شبکه ارزهای دیجیتال ناشناس بماند، قطعاً به دنبال کیف پول‌هایی هستید که این قابلیت را در اختیار شما قرار دهند. در حقیقت تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال توانسته‌اند تا ویژگی‌هایی را به کیف پول خود اضافه کنند تا هویت و اطلاعات تراکنش‌های شما به‌صورت ناشناس باقی بماند.

شکل مدیریت حساب کاربران: همواره در خاطر خود داشته باشید که اصلی‌ترین فاکتور در ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال، حفظ کلید خصوصی کیف پول است. ازاین‌رو تعدادی از کیف پول‌ها، کلیدهای خصوصی شما را در سرور خود ذخیره کرده و نتیجتاً کاملاً بر دارایی‌های شما کنترل دارند. بنابراین در زمان انتخاب کیف پول دیجیتال خود به این نکته توجه کنید که باید این قابلیت را داشته باشید تا حساب کیف پول و کلید خصوصی خود را به‌دلخواه خود مدیریت و کنترل کنید.

استفاده‌ی کاربران ایرانی از خدمات کیف پول: از دیگر ویژگی‌های مهم یک کیف پول دیجیتال مطلوب برای شما به‌عنوان یک کاربر ایرانی، این است که کیف پول موردنظرتان کاربران ایرانی را تحریم نکرده باشد تا با آی پی ایران بتوانید از خدمات آن استفاده کنید.

این‌ها تمام ویژگی‌هایی بودند که بهترین کیف پول دیجیتال موجود باید آن را داشته باشد. قطعاً کیف پولی وجود ندارد که تمامی این خصوصیاتی که در بالا ذکر شد را به‌طور یکجا در خود داشته باشد، ولی در بین کیف پول‌های موجود در بازار، تعدادی از آن‌ها هستند که کامل‌ترین و بهترین آن‌ها به‌حساب می‌آیند. پس برویم و با هم نگاهی بیندازیم به لیست بهترین کیف پول‌های الکترونیکی موجود در بازار.


لیست بهترین کیف پول‌ های الکترونیکی

این روزها با گسترش فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، رمز ارزهای بسیاری به بازار عرضه‌ شده‌اند و درنتیجه کیف پول‌های گوناگونی نیز جهت ذخیره و نگهداری آن‌ها در دسترس شما است. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا فهرستی از بهترین کیف پول‌های الکترونیکی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب را جهت ذخیره و نگهداری دارایی‌های دیجیتال خود داشته باشید.

جهت پیدا کردن کیف پول هر رمز ارز، در مرحله‌ی اول باید از این مطلب اطلاع داشته باشید که ارز دیجیتال شما توکن است یا کوین. به‌صورت کلی کلیه‌ی رمز ارزها در ۲ گروه توکن و کوین قرار می‌گیرند. در حقیقت به هر رمز ارز می‌توان کوین یا توکن اطلاق کرد ولی بر اساس قاعده‌ای کلی، ارزهای دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی ندارند و از پلتفرم یک ارز دیجیتال دیگر بهره می‌برند توکن هستند و آن دسته‌ای که مثل بیت کوین و اتریوم بلاک چین اختصاصی دارند، کوین هستند. کیف‌پول‌هایی که در ادامه آورده شده‌اند با توجه به نظرات کاربران انتخاب شده و جزء محبوب‌ترین کیف‌ پول‌ها هستند. نکته‌ی قابل‌توجه در مورد این کیف پول‌ها این است که با وجود محبوبیت، دارای برترین ویژگی‌ها نیز هستند. پس با ما همراه باشید تا بیشتر بدانید.


کیف پول Blokchain

شرکت Blokchain که دارای ۲ وب‌سایت با آدرس‌های blockchain.info و blockchain.com است در سال ۲۰۱۱ میلادی تأسیس شد و حیطه‌ی کاری آن‌ها در عرصه‌ی بلاک چین و محصولات مرتبط با این فناوری است. این شرکت اطلاعات و داده‌های مرتبط با بیت کوین و ابزارهای جستجوی بلاک چین را ارائه می‌دهد و علاوه بر این‌ها، کیف پول جذاب و محبوبی دارد که به آن خواهیم پرداخت. شرکت Blockchain ادعا می‌کند که در میان دیگر کیف پول‌های دیجیتال رتبه‌ی نخست را دارد. در حقیقت این کیف پول نزدیک به سی میلیون کاربر فعال دارد و از نظر سطح ایمنی نیز دارای بیشترین میزان امنیت است پس می‌توانید با خیالی آسوده دارایی‌های دیجیتال خود را بر روی آن ذخیره کنید.

علاوه بر این می‌توانید از قابلیت فاکتور دوعاملی (two factor authentication) که به‌وسیله‌ی ‌ارسال پیامکی انجام می‌گیرد، دارایی‌های ذخیره‌شده بر روی کیف پول دیجیتال خود را از دسترسی غیرمجاز و هک شدن محافظت کنید. جدا از این، کیف پول بلاک چین از اواخر سال ۲۰۱۸، از بیش از بیست ارز دیجیتال شناخته شده همچون بیت کوین، بیت کوین کش و اتریوم پشتیبانی کرده است و روزبه‌روز به تعداد این ارزها افزوده می‌شود. جدا از این، کیف پول بلاک چین این قابلیت را دارد تا به‌وسیله‌ی آن در بیش از ۳۰ کشور دنیا با ارزهای دیجیتال تجارت کنید. این کیف پول جدا از نسخه‌ی آنلاین، در پلتفرم‌های اندروید و iOS نیز قابل‌استفاده است.

به‌صورت کلی مهم‌ترین ویژگی‌های کیف پول بلاک چین عبارت‌اند از:

 • محبوبیت بالا و شناخته‌شده بودن کیف پول بلاک چین در میان کاربران
 • پشتیبانی از شناخته‌شده‌ترین ارزهای دیجیتال بازار همچون بیت کوین، اتریوم و ...
 • وجود پلتفرم‌های مخصوص موبایل
 • قابلیت ورود دومرحله‌ای
 • قابلیت تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان
 • وجود صرافی داخلی جهت تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر
 •  رابط کاربری ساده


کیف پول Trezor

کیف پول ترزور یکی از شناخته‌شده‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری جهت ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌رود. این کیف پول در سال ۲۰۱۴ روانه‌ی بازار شد و علاوه بر این‌که کاربری ساده‌ای دارد، سطح امنیتی بالایی را نیز به ارمغان گذاشته است. این کیف پول سخت‌افزاری با ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال به‌صورت سرد، دارایی‌های دیجیتال شما را از خطر هک در امان نگه می‌دارد. علاوه بر این ترزور این قابلیت را دارد تا با متصل شدن به اینترنت به‌صورت یک کیف پول گرم یا آنلاین کار کرده تا بتوانید از پرداخت‌های خود استفاده کنید. از طرفی این کیف پول جهت افزایش ضریب امنیتی خود از فرآیند احراز هویت دومرحله‌ای پشتیبانی می‌کند و به دلیل امنیت بالا مناسب سرمایه‌گذارانی است که به فکر نگهداری ارزهای دیجیتال خود برای بلندمدت هستند.

کیف پول Trezor دستگاهی است که به‌وسیله‌ی یک کابل USB به رایانه متصل شده و کلیدهای خصوصی ارزهای دیجیتال شما را به شکل آفلاین ذخیره کرده و تراکنش‌های‌تان را امضا می‌کند. همچنین ترزور یک کیف پول متن‌باز (Open Source) بوده و ضمناً دارای یک صفحه‌نمایش است. ترزور این قابلیت را دارد تا بر روی سیستم‌عامل‌هایی همچون ویندوز، iOS و لینوکس اجرا شود و یکی از ویژگی‌های این کیف پول سخت‌افزاری این است که جهت اتصال آن به کامپیوتر، نیازی نیست تا نگران آلوده بودن کامپیوتر خود به بدافزارها باشید. یکی از نقاط ضعف این کیف پول این است که به جهت این‌که سخت‌افزاری است، ازاین‌رو برای انتقال دارایی‌های دیجیتال خود باید همواره آن را به همراه داشت و به کامپیوتر متصل کرد.


کیف پول Ledger Nano S

کیف پول لجر نانو اس فعالیت خود را از سال ۲۰۱۴ و با ارز دیجیتال بیت کوین شروع کرده و تابه‌حال حدود ۹۰ میلیون دلار از ارزهای دیجیتال توسط آن نگهداری می‌شوند. نکته‌ی جالب این است که حدود ۷۵ میلیون دلار از این مبلغ فقط مربوط به سال ۲۰۱۸ است. این آمار نشان‌دهنده‌ی این مطلب است که میزان گرایش کاربران به این کیف پول با شیب بسیار بالایی رو به افزایش است. کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S با رعایت کلیه‌ی نکات امنیتی تلاش داشته تا به محصولی تبدیل گردد که شما با آسودگی خاطر دارایی‌های دیجیتال خود را در آن ذخیره کرده و نگران هک شدن کیف پول خود نباشید. به‌علاوه Ledger Nano S به دلیل استفاده از پین کد به سادگی هک نخواهد شد و جدا از آن به علت ساختار امنیتی بالایی که دارد در برابر بدافزارها نیز مقاوم است.

جدا از این در زمان خرید این کیف پول، کلیدهای خصوصی در اختیار شما قرار گرفته که در صورت خرابی یا مفقود ‌شدن دستگاه، می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده، دستگاه را بازسازی کنید و یا محتویات کیف پول خود را به کیف پولی دیگر منتقل کنید. کیف پول لجر نانو اس در هر مرتبه اتصال به رایانه، به شما این امکان را می‌دهد تا یک رمز عبور چهار رقمی تعیین کنید و این امر امنیت این کیف پول را دوچندان خواهد کرد. علاوه بر آن، این کیف پول از استاندارد احراز هویت دو مرحله‌ای پشتیبانی کرده و بنابراین در برابر ویروس‌ها نیز مقاوم خواهد بود. همچنین این کیف پول سخت‌افزاری می‌تواند هم‌زمان از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی کند و برای آن دسته از افرادی که هم‌زمان به مبادله‌ی چندین ارز دیجیتال می‌پردازند، بسیار مناسب است.  به‌علاوه، این کیف پول از یک صفحه‌نمایش جهت مشاهده و تأیید تراکنش‌ها بهره می‌برد و می‌توانید توسط دکمه‌های قرارگرفته بر روی دستگاه نسبت به تأیید تراکنش‌های خود اقدام کنید.


کیف پول Exodus

کیف پول اکسدوس در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه گردید و در حال حاضر جزء معتبرترین و ایمن‌ترین کیف پول‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال است که برای دو پلتفرم دسکتاپ و گوشی‌های موبایل در دسترس بوده و از بیش از صد ارز دیجیتال معتبر و شناخته‌شده مانند بیت کوین و اتریوم پشتیبانی می‌کند. این کیف پول از آن‌جایی ‌که در دسته‌ی کیف پول‌های گرم قرار می‌گیرد، به شما این امکان را می‌دهد تا علاوه بر ذخیره کردن ارزهای دیجیتال بر روی آن، بتوانید رمز ارزهای موردنظر خود را به یکدیگر تبدیل کنید.

یکی از دلایل محبوبیت اکسدوس طراحی انعطاف‌پذیر آن است که نظر بسیاری از تریدرها و کاربران را به خود معطوف کرد. همچنین این کیف پول دیجیتال قابلیت نمایش قیمت رمز ارزها را به‌وسیله نمودارهایی جامع و به‌روز دارد. ضمناً اکسدوس به شما این امکان را می‌دهد تا پرتفولیو (مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری که توسط یک شخص یا سازمان صورت می‌گیرد.) خود را شخصی‌سازی کنید و نمایه‌ها، رنگ‌ها و ویژگی‌های این‌چنینی آن را بسته به سلیقه‌ی خود تغییر دهید.

اکسدوس یک کیف پول مولتی کارنسی یا چند ارزی است که قابلیت پشتیبانی از بیش از صد ارز دیجیتال و توکن را دارد. همچنین اینترفیس ساده و رابط کاربری آسانی که دارد استفاده از آن را برای تمامی کاربران، چه مبتدی و چه حرفه‌ای میسر ساخته است. نکته‌ای که در مورد کیف پول اکسدوس حائز اهمیت است، این است که نمی‌توانید توسط ارزهای فیات همچون دلار و یورو مستقیماً نسبت به خریدوفروش رمز ارزها بپردازید و تنها می‌توانید ارزهای دیجیتال را به یکدیگر تبدیل کنید. جدا از این، از آن‌جا که Exodus یک کیف پول گرم به‌حساب می‌آید، پیشنهاد می‌شود جهت ذخیره‌ی‌ طولانی‌مدت رمز ارزهای خود از آن استفاده نکنید و برای این کار همواره یک کیف پول سخت‌افزاری مثل لجر نانو اس در اختیار داشته باشید.


کیف پول Bitcoin Wallet

کیف پول بیت کوین والت ازجمله نخستین کیف پول‌های دیجیتال ارائه‌شده برای گوشی‌های تلفن همراه است که در سال ۲۰۱۳ به بازار عرضه گردید. این کیف برخلاف برخی دیگر از کیف پول‌های دیجیتال همچون مایسلیوم، پیچیدگی‌های غیرضروری نداشته و رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد. البته در حال حاضر این کیف پول تنها برای سیستم‌عامل اندروید در دسترس شما قرار گرفته است. تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از دارایی‌ها و اطلاعات این کیف پول به‌سادگی انجام می‌گیرد، ولی عکس اغلب کیف پول‌ها که جهت پشتیبانی یک عبارت ۱۲ یا ۲۴ کارکتری را به شما ارائه می‌دهند، در این کیف پول برای تهیه‌ی نسخه پشتیبان به‌جای کلمه پشتیبانی، یک فایل دریافت می‌کنید تا در صورت مفقود شدن کیف پول، بتوانید به‌وسیله این فایل دارایی‌های دیجیتال خود را بازیابی کنید.

علاوه بر این، این کیف پول با تکیه‌بر فناوری صحت‌سنجی ساده پرداخت‌ها یا SPV (Simplified Payment Verification) به‌طور مستقیم به شبکه‌ی بیت کوین متصل می‌گردد. درواقع SPV به‌جای دانلود کلیه‌ی بلاک چین بیت کوین، از یک سرویس شخص ثالث جهت دریافت داده‌ها بهره می‌برد. در ادامه‌ ویژگی‌های و معایب این کیف پول را به‌صورت کلی فهرست‌بندی کرده‌ایم:

ویژگی‌ها:

 • سطح امنیتی فوق‌العاده بالا
 • رابط کاربری ساده
 • طراحی جذاب
 • متن‌باز بودن

معایب:

 • تاکنون تنها برای سیستم‌عامل اندروید ارائه گردیده است.
 • از عبارت ۱۲ یا ۲۴ کاراکتری جهت تهیه‌ی نسخه پشتیبان استفاده نمی‌کند.


کیف پول Electrum

کیف پول الکتروم در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد و به‌سرعت توانست به محبوبیت فراوانی دست پیدا کند تا جایی که امروزه به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های بیت کوین به‌حساب می‌آید. اگر قصد استفاده از این کیف پول را دارید می‌توانید نسخه‌های مختلف آن را جهت استفاده بر روی سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و... به شکل کاملاً رایگان دریافت کنید. علاوه بر این، این کیف پول دارای یک برنامه‌ی مخصوص گوشی‌های موبایل با سیستم‌عامل اندروید نیز است.

دو ویژگی اصلی این کیف پول ایمنی بالا و اطمینان است و این ۲ عامل باعث شده‌اند تا الکتروم به‌عنوان یکی از کیف پول‌های محبوب در بین کاربران عرصه‌ی ارزهای دیجیتال شناخته شود. ویژگی دیگر الکتروم این است که می‌توانید به‌شخصه بر کلید خصوصی کیف پول خود کنترل داشته باشید، چرا که کلید خصوصی این کیف پول در داخل رایانه‌ی شما ذخیره می‌گردد. ضمناً می‌توانید از قابلیت احراز هویت دوعاملی نیز در حساب خود استفاده کرده و کلیدهای خصوصی خود را در یکی از کیف پول‌های سخت‌افزاری که با الکتروم سازگاری دارد ذخیره کنید.

از دیگر ویژگی‌های الکتروم می‌توان به حجم پایین و سرعت بالای نرم‌افزار مخصوص دسکتاپ این کیف پول اشاره کرد. اما ایرادی که به الکترون وارد شده، این است که این کیف پول تنها جهت ذخیره و نگهداری بیت کوین طراحی گردیده است. ایراد برجسته‌ی دیگر الکترون این است که رابط کاربری این کیف پول به طرزی گیج‌کننده طراحی شده و افراد آماتور در ابتدای کار با آن دچار سردرگمی خواهند شد. این‌ها تعدادی از بهترین کیف پول‌های دیجیتال موجود در بازار بودند که بسته به شرایط شما می‌توانند نیازهای شما را به‌خوبی برطرف کنند. جدا از این پیشنهاد می‌کنیم تا در کنار مطالعه‌ی این مطلب به‌شخصه در مورد کیف پول‌های دیگر نیز تحقیق کرده و با پرس‌وجو از افراد مطلع، در آخر بهترین انتخاب را داشته باشید.

حالا که با هم نگاهی به این فهرست انداختیم و نکات مثبت و منفی هر کدام از این کیف پول‌ها را شناختیم، در بخش آخر این مطلب تمام مطالب بالا را کنار هم می‌گذاریم و وقت آن رسیده که شما نتیجه‌گیری کنید که کدام کیف پول را برای ذخیره ارزهای دیجیتال خودتان انتخاب کنید.


کدام کیف پول الکترونیکی را انتخاب کنیم؟

اساساً کیف پول‌های دیجیتال مدل‌های گوناگونی دارند که جهت پاسخگویی به نیازهای مختلف کاربران طراحی گردیده‌اند. در حقیقت برترین انتخاب برای شما، کیف پولی است که بتواند نیازهای مورد انتظار شما و همچنین رمز ارزهای موردنظرتان را پوشش داده تا احساس نیاز دراین‌باره نکنید. جهت انتخاب بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال همواره باید مواردی اساسی همچون امنیت، دسترسی ساده، نوع پلتفرم پشتیبانی شده و محیط کاربری آن را مدنظر قرار دهید؛ اما عمدتاً قاعده‌ای کلی جهت انتخاب بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال وجود ندارد و حتی برخی از کاربران در مواقعی موارد فوق را نیز در نظر نمی‌گیرند. ازاین‌رو می‌توان گفت که انتخاب بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال موضوعی است که کاملاً به سلیقه‌ی‌ شما وابسته است.

از طرفی می‌توان گفت که بهترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال، ایمن‌ترین آن است. ازاین‌رو می‌توان ادعا کرد که کیف پول‌های سخت‌افزاری و کیف پول‌های کاغذی ایمن‌ترین کیف پول الکترونیکی ارزهای دیجیتال هستند. اما نهایتاً نکته‌ای که اهمیت دارد این است که نباید ارزهای دیجیتال خود را در صرافی‌ها نگهداری کنید، چون امکان از دست دادن آن‌ها بسیار بالا است و حتماً باید ارزهای دیجیتال خود را به یک کیف پول معتبر انتقال دهید.

امیدوارم که با خواندن این مطلب توانسته باشیم به شما در درک مفهوم کیف پول دیجیتال و انتخاب یک کیف پول الکترونیکی خوب کمک کرده باشیم.


سخن پایانی

در دنیای واقعی برای نگهداری مقداری از پول‌هایتان، آن‌ها را در داخل یک کیف پول نگه می‌دارید، ولی اگر این پول‌ها از مبلغی بیشتر باشد، آن‌ها را به حساب‌های بانکی‌تان منتقل می‌کنید. اساساً کیف پول‌های ارز دیجیتال هم سازوکاری به همین شکل دارند و شما جهت اطمینان از امنیت دارایی‌های دیجیتال خود، باید از یک کیف پول ارز دیجیتال برای نگهداری آن‌ها استفاده کنید. به‌صورت کلی کیف پول‌های ارز دیجیتال، در انواع گوناگونی وجود دارند که هرکدام از آن‌ها جهت پاسخگویی به نیازهای مختلفی ایجاد شده‌اند. از طرفی بهترین کیف پول ارز دیجیتالی که می‌توانید از آن استفاده کنید، کیف پولی است که بیشترین سطح امنیتی را در اختیار شما قرار دهد.

در این مطلب سعی کردیم تا مفهوم کیف پول ارز دیجیتال را به‌طور کامل برای شما توضیح دهیم و در ادامه نیز شما را با دسته‌بندی‌های گوناگون کیف پول‌های دیجیتال، شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین کیف پول‌های دیجیتال موجود آشنا کنیم تا بتوانید بسته به نیاز و سلیقه‌ی خود، انتخاب مناسبی را انجام دهید.

3 از 5
تگ ها:

درباره نویسنده

امیررضا دستانی

تحصیل کرده رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد کارشناس و پژوهشگر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال

نظر شما

نظرات کاربران
 • avatar ایرج 14 اردیبهشت 00
  0

  درود برشما با این توضیحات کاملتون صدآفرین