ایران چارت استخراج هاوینگ (Halving) بیت کوین چیست؟

هاوینگ (Halving) بیت کوین چیست؟

تخمین زمان مطالعه

۱۰ دقیقه
یکشنبه 12 بهمن 1399
هاوینگ (Halving) بیت کوین چیست؟

درباره‌ی هاوینگ بیت کوین چیزی شنیده‌اید؟ می‌دانید که تازه‌ترین هاوینگ در ۱۱ مه ۲۰۲۰ رخ داده است؟ اگر نمی‌دانید که هاوینگ دقیقاً چیست و چه معنایی دارد، باید قبل از آن، کمی درباره‌ی عملکرد شبکه‌ی بیت کوین بدانید. بیت کوین و شبکه‌ی آن یعنی بلاک ‌چین اساساً مجموعه‌ای از رایانه‌ها یا اصطلاحاً گره‌هایی هستند که در سراسر جهان وجود دارند و کد بیت کوین روی آن‌ها دانلود می‌شود. هریک از این رایانه‌ها تمام بلاک‌ چین بیت کوین را روی خود ذخیره دارد. این یعنی که هر رایانه نسخه‌ای از تمام تراکنش‌های بیت‌کوینی را در خود حفظ می‌کند. بنابراین، هیچ‌کس اجازه و امکان تغییر دادن اطلاعات موجود در بلاک ‌چین را ندارد و هرگونه تغییری همراه با اجازه و نظارت تمام گره‌ها یا همان رایانه‌های موجود در بلاک ‌چین صورت می‌گیرد. حتی کسانی که به‌عنوان گره در شبکه حضور ندارند هم می‌توانند ناظری بر تمام امور و تراکنش‌هایی باشند که در بلاک‌ چین صورت می‌گیرد. پس با شبکه‌ و سیستمی کاملاً شفاف روبه‌رو هستیم.

هاوینگ بیت کوین هم یکی از اقداماتی است که در شبکه‌ی بلاک‌ چین صورت می‌گیرد. در طی این عملیات، میزان تولید بیت کوین‌های تازه و جدید نصف می‌شود و پاداش اهدایی به کسانی که کوین‌های دیجیتالی بیت کوین را استخراج می‌کنند، ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. احتمالاً برای درک دقیق‌تر هاوینگ باید با ما در این مقاله همراه باشید تا با پیش‌زمینه‌ای درباره‌ی استخراج یا همان ماینینگ داستان را شفاف‌تر برای‌تان شرح بدهیم.


مفهوم هاوینگ بیت کوین چیست؟

در فرآیند «هاوینگ» (Halving) بعد از هر چند سال، پاداش استخراج یا همان تعداد بیت کوین‌های استخراجی نصف می‌شود؛ هدف از هاوینگ کنترل قیمت ارز دیجیتال است. خب اگر نمی‌دانید جمله‌ی بالا به چه معناست با ما باشید تا در ابتدا به سراغ توضیح کوتاهی درباره‌ی «استخراج» یا ماینینگ (Mining) برویم. ماینینگ بیت کوین فرایندی است که در آن، افراد از رایانه‌های خود برای انجام عملیات در بلاک‌چین به عنوان پردازش‌گر تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. بیت کوین از سیستمی استفاده می‌کند که به آن «اثبات کار» (Proof of Work) گفته می‌شود. معنای آن چیست؟ یعنی ماینرها یا همان کسانی که بیت کوین را از شبکه‌ی بلاک ‌چین استخراج می‌کنند به کمک این سیستم ثابت می‌کنند که برای پردازش تراکنش‌های شبکه تلاش کرده‌اند و در نتیجه بعد از اثبات این موضوع می‌توانند پاداشی در قبال عملیات‌شان دریافت کنند. حال سوال این است که بلاک چین چیست؟ با کلیلک بر روی این لینک می توانید با مفهوم بلاک چین به طور کامل آشنا شوید.

ماینرها با صرف انرژی و زمان، دست به حل معادلات پیچیده‌ی محاسباتی برای استخراج بیت کوین‌ها می‌زنند و در ازای این کارشان از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. حل معادلاتی که گفته شد، سخت است و از عهده‌ی هرکسی برنمی‌آید. رایانه‌های پرسرعت‌تر که سخت‌افزارهای پیچیده و کاملی دارند، بازدهی بیشتری هم از خود نشان می‌دهند و برای همین پاداش‌های بهتری هم برای کاربران خود به همراه می‌آورند. برای همین هم هست که برخی شرکت‌های کامپیوتری تجهیزاتی خاص و ویژه برای استخراج بیت کوین طراحی و تولید می‌کنند.

ماینرهای بیت کوین به کمک رایانه‌ها و تجهیزات قوی، مسائل و معادلاتی را در شبکه‌ی بلاک ‌چین حل می‌کنند و باعث می‌شوند که امکان انجام تراکنش‌ها در سطح شبکه مقدور شود. با این کارِ ماینرها به هر تراکنش مجوز و تأییدیه داده می‌شود. سپس تراکنش‌های مجوزدار به بلوک‌هایی اضافه می‌گردند و بلوک‌ها زنجیره‌هایی از تراکنش را تشکیل می‌دهند. مجموعه این زنجیرها هم نهایتا همان بلاک‌چین را می‌سازد. زمانی که هر بلوک با تراکنش‌ها پر می‌شود، ماینرهایی که تراکنش‌ها را پردازش و تأیید کرده‌اند، پاداش می‌گیرند. پاداش آن‌ها چیست؟ بیت کوین.

حالا هاوینگ بیت کوین چیست؟ بعد از اینکه هر ۲۱۰ هزار بلوک استخراج می‌شود، یا حدوداً هر ۴ سال یک‌بار، پاداشی که به ماینرها داده می‌شود، به نصف می‌رسد. به عبارت دیگر، میزان تولید بیت کوین‌های جدید به شکل ناگهانی نصف می‌شود. این کار در شبکه‌ی بیت کوین تا زمانی ادامه دارد که تمام بیت کوین‌ها استخراج شوند و به گردش درآیند. این عملیات تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت. تا آن زمان، ماینرها با مبالغی برای استخراج تراکنش‌ها پاداش می‌گیرند که کاربران شبکه برای پردازش تراکنش‌ها به آن‌ها می‌پردازند. بعد از اتمام هاوینگ بیت کوین، فعالیت ماینرها کمتر می‌شود. هاوینگ بیت کوین باعث کاهش عرضه‌ی بیت کوین می‌شود. این روند نوعی کنترل برای عرضه‌ی این رمزارز دیجیتالی است. به‌طور کلی، فقط ۲۱ میلیون بیت کوین در شبکه‌ی بلاک‌ چین وجود دارد و بنا نیست که روند استخراج آن‌ها خیلی سریع و بی‌محدودیت پیش برود.

هاوینگ بیت کوین چیست


تاریخچه هاوینگ بیت کوین چیست؟

در سال ۲۰۰۹، پاداش استخراج هر بلوک، ۵۰ بیت کوین بود. بعد از نخستین هاوینگ بیت کوین، این رقم به ۲۵ بیت کوین رسید. سپس ۱۲.۵ و در ماه مه ۲۰۲۰، این رقم به ۶.۲۵ رسید. برای درک بهتر داستان هاوینگ که برخی آن را هالوینگ هم می‌گویند، بهتر است ماجرای بیت کوین را با طلا مقایسه کنیم. البته قبل از آنکه به سراغ این موضوع برویم، بهتر است به شما گوشزد کنیم که هاوینگ تلفظ درست عبارت halving است. این واژه در انگلیسی به معنای نصف‌کردن است و L در آن تلفظ نمی‌شود.

خب! فرض کنید که میزان طلایی که از معادن زمین استخراج می‌شود، هر چهارسال یک‌بار نصف می‌گردد. اگر قیمت طلا وابسته به کم‌یابی آن باشد، این عملیات، یعنی نصف ‌شدن اندازه‌ی طلای استخراجی در هر ۴ سال، باعث می‌شود که ارزش آن حفظ شود. این موضوع درباره‌ی بیت کوین هم صادق است و در واقع، هدف از هاوینگ همین بوده است. با هاوینگ بیت کوین، نرخ استخراج کوین‌هایی که تولید می‌شوند، کاهش پیدا می‌کند و عرضه‌ی آن تحت‌کنترل درمی‌آید. عرضه‌ی کم و تقاضای بالای سرمایه‌گذاران و طرفداران بیت کوین باعث بالارفتن ارزش و قیمت آن می‌شود. پس تاریخچه و استراتژی پشت هاوینگ بیت کوین کنترل ارزش آن است.

در گذشته، میان هاوینگ بیت کوین و ارزش آن همبستگی وجود داشت و باعث افزایش قیمت این کریپتوکارنسی می‌شد. در سال ۲۰۱۲، بعد از نخستین هاوینگ در طول یک سال، قیمت بیت کوین از ۱۲ دلار به هزار و ۱۵۰ دلار رسید. بعد از دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶، قیمت بیت کوین در حدود ۶۵۰ دلار بود و تا حوالی ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷، ارزش بیت کوین به حدود ۲۰ هزار دلار رسید. البته بعد از این اوج، ارزش بیت کوین کاهشی را تجربه کرد.

هاوینگ بیت کوین به چه معنیست


هاوینگ بیت کوین چه زمانی رخ می دهد؟

در بخش‌های قبلی هم گفتیم که زمان هاوینگ بیت کوین هر چهار سال یک‌بار است. این نرخ هم بر این اساس به دست آمده که در هر ساعت، به‌طور متوسط ۶ بلاک ایجاد می‌شود. هاوینگ بیت کوین هم که بعد از به‌وجودآمدن هر ۲۱۰ هزار بلاک رخ می‌دهد. پس با کمی جمع و تفریق و محاسبه می‌توان گفت که هاوینگ، ۴سال به ۴سال رخ می‌دهد.

تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین را که نمی‌توان گفت اما به‌صورت حدودی و با درنظرگرفتن محاسباتی که گفته شد، این اتفاق در ۴ سال بعد، یعنی سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. آخرین هاوینگ در ۱۱ مه سال ۲۰۲۰ رخ داده بود. تاریخی که برای هاوینگ بیت کوین بعدی در نظر گرفته می‌شود، میان مارس تا ژوئن سال ۲۰۲۴ اعلام شده است. عملیات هاوینگ ضروری خواهد بود. به‌طور کلی، بدون وجود چنین روشی، امکان کنترل عرضه و تأمین این ارز دیجیتالی معروف وجود نخواهد داشت. هاوینگ تعداد بیت کوین‌هایی را که در هر بلوک تولید می‌شوند، کاهش می‌دهد و این یعنی عرضه‌ی رمزارز مذکور تحت کنترل درخواهد آمد. در بازارهای سنتی و معمولی، تأمین و عرضه‌ی کمتر هر محصول با تقاضایی ثابت معمولاً موجب افزایش قیمت می‌شود. از آنجایی که هاوینگ بیت کوین هم از میزان عرضه کم می‌کند و تقاضا معمولاً ثابت باقی می‌ماند، این عمل یعنی نصف ‌شدن پاداش استخراج بیت کوین معمولاً با افزایش چشم‌گیر ارزش بیت کوین همراه است. برای همین است که باید گوشزد کنیم، هاوینگ بیت کوین روی دارایی‌های بیت‌کوینی شما اثر منفی ندارد و نباید نگران باشید.

هاوینگ بیت کوین چه زمانی است


آیا هاوینگ بر قیمت بیت کوین اثر می گذارد؟

هاوینگ بیت کوین استراتژی و راه‌کاری برای کنترل ارزش این ارز دیجیتالی است. تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین به این ترتیب خواهد بود: پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. در نتیجه عرضه و تأمین آن کاهش پیدا می‌کند. کاهش عرضه با افزایش تقاضا روبه‌رو می‌شود. این یعنی قیمت و ارزش بیت کوین افزایش پیدا می‌کند. پاداش و امتیازی که به ماینرها داده می‌شود، همچنان کاهش پیدا کرده اما از آنجایی که ارزش بیت کوین افزایش پیدا می‌کند، همچنان استخراج از سوی آن‌ها صورت می‌گیرد.

در حالتی که هاوینگ بیت کوین باعث افزایش تقاضا و قیمت نمی‌شود، ماینرها پاداشی درخور دریافت نمی‌کنند و در نتیجه استخراجی درکار نخواهد بود و افزایش قیمتی هم به‌وجود نمی‌آید. برای جلوگیری از وقوع چنین حالتی، بیت کوین فرایندی دارد که باعث می‌شود استخراج ساده‌تر از حالت معمول باشد. با کاهش میزان دشواری استخراج، امکان پاداش‌گرفتن ماینرها بیشتر می‌شود. یعنی هرچند شرایط، پرشکوه و با تولید درآمد و پاداش مناسب برای ماینرها نیست اما از آنجایی که درجه‌ی دشواری فرایند استخراج کاهش پیدا می‌کند، ماینرها می‌توانند به فعالیت‌شان در بستر بلاک‌ چین ادامه بدهند.

استراتژی هاوینگ از سوی سازنده‌ی ناشناس آن یعنی «ساتوشی ناکاموتو» طراحی شده است. در واقع، او با این کار، موانعی برای استخراج سریع بیت کوین و کنترل قیمت آن طراحی کرده است. یکی از اقدامات مهم او درباره‌ی کنترل عرضه‌ی بیت کوین این بوده که درجه‌ی استخراج بیت کوین در بازه‌هایی دشوار شود. با افزایش میزان توانایی‌های ماینرها برای استخراج، استخراج حالت پیچیده‌تر و دشوارتری پیدا می‌کند تا همه‌ی ماینرها نتوانند خیلی زود و سریع، اقدام به استخراج بیت کوین‌ها کنند. استخراج تعداد زیادی بیت کوین به‌طور یکباره روی ارزش آن اثرات منفی می‌گذارد. نکته‌ی مهمی هم در این میان وجود دارد که باید بدانید. شما به عنوان صاحبان بیت کوین‌ها نباید نگران ارزش دارایی‌های خود قبل و بعد از هاوینگ بیت کوین باشید. چرا؟ چون آنچه که بعد از هاوینگ نصف می‌شود، درآمد و پاداش ماینرهاست و رمزارزهای شما در کیف پول‌تان ثابت باقی می‌مانند و ارزش آن‌ها هم معمولاً افت سهمگینی را تجربه نمی‌کند.

تاثیر هاوینگ بر بیت کوین


آیا هاوینگ برای ارزهای دیگر هم رخ می دهد؟

استراتژی هاوینگ مخصوص بیت کوین است. این روشی است که با آن از بروز تورم و کاهش ارزش بیت کوین جلوگیری می‌شود. سیاست‌های کنترل پولی ارزهای دیجیتالی دیگر با بیت کوین متفاوت است. بیت کوین با هاوینگ خود را به عنوان ارزی کمیاب در بازار نگه می‌دارد و این کار برای آن تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت. برای همه‌ی ارزهای دیجیتال دیگر مانند «اتریوم» (Ethereum) هاوینگ رخ نمی‌دهد و مثلاً برای همین، پاداش ماینرها به ازای هر بلوک، ۵ اتر است و این میزان ثابت باقی می‌ماند.

بیشتر رمزارزها مانند بیت کوین دارای تعدادی از پیش‌ تعیین‌شده نیستند و برای همین نیازی به هاوینگ برای کنترل اموری مانند تورم، حباب قیمتی و... ندارند. البته برخی از کرپیتوکارنسی‌ها مانند اتریوم قواعد و محدودیت‌هایی دارند و مثلاً در هر سال، تعداد مشخصی از آن‌ها استخراج و روانه بازار می‌شود اما هاوینگ برای‌شان صورت نمی‌گیرد. با این‌حال، همان‌طور که گفته شد، هاوینگ برای همه‌ی ارزهای دیجیتالی رخ نمی‌دهد ولی مواردی دیگر مانند «زی‌کش» (z-cash) و «مونرو» (Monero) هم هستند که این رخداد را تجربه می‌کنند. در واقع باید دید که سیاست‌های کنترل پولی هر ارز دیجیتالی چگونه است. برخی از سیاست هاوینگ پیروی می‌کنند و برخی هم خیر. مثلا زی‌کش هم هر ۴ سال، یک‌بار هاوینگ را تجربه می‌کند. برای این ارزدیجیتالی هم هاوینگ باعث کاهش تعداد تولید کریپتوکارنسی می‌شود. برای باخبر شدن از اینکه هر ارز دیجیتالی دچار هاوینگ می‌شود یا خیر، خیلی ساده می‌توانید نام آن ارز را در کنار عبارت halving در گوگل جست‌وجو کنید.


آیا قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ افزایش پیدا می کند؟

دیگر حتماً متوجه شده‌اید که هاوینگ بیت کوین چه فواید و آثاری دارد. در طی این عملیات، پاداش استخراج برای ماینرها به نصف مبلغ دریافتی قبلی‌شان می‌رسد. روند هاوینگ بیت کوین رویدادی مهم است چون با کاهش تعداد بیت کوین‌های تولید شده در شبکه، امکان افزایش ارزش و قیمت بیت کوین وجود خواهد داشت. البته این در صورتی است که تقاضا برای خرید بیت کوین تغییری نکند و بالا باشد. پس نمی‌توان گفت که همیشه بعد از هاوینگ، قیمت بیت‌ کوین هم افزایش پیدا خواهد کرد. در واقع نوسانات مختلفی که برای ارزش رمزارزهایی مانند بیت کوین رخ می‌دهد، امکان وقوع سناریوهای مختلف بعد از هاوینگ را فراهم می‌کنند. پس افزایش قیمت بعد از هاوینگ بیت کوین امری حتمی نیست و این تغییر مثبت یا منفی در گروی میزان تقاضای بازار خواهد بود. سوال دیگری که وجود دارد، این است که اگر تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شوند، اوضاع هاوینگ و کنترل بازار به چه شکل پیش خواهد رفت؟‌ بعد از اتمام استخراج دیگر کاربران برای تأیید بلوک‌های تراکنش‌ها، بیت کوین دریافت نخواهند کرد. اما همچنان کارمزد تراکنش‌ها را در ازای تأیید عملیات دریافت می‌کنند.

باید پذیرفت که بعد از هاوینگ بیت کوین، امکان دارد که شرایط مختلفی روی بدهد. همه‌چیز وابسته به میزان تقاضای بازار برای این رمزارز خواهد بود. البته پیش‌بینی‌ها و مدل‌هایی هم برای بررسی وضعیت بیت کوین و ارزش آن بعد از هر هاوینگ وجود دارد که گاهی درست و گاهی هم غلط از آب درمی‌آیند. در هرحال، نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از وضعیت داشت. موضوع از این قرار است که ارزش ارزهای دیجیتال و به‌طور کلی، شرایطی که دارند در گروی عوامل متعددی است. فناوری، سیاست، پذیرش از سوی بازارهای مختلف اقتصادی و عوامل متعدد گوناگونی در تعیین وضعیت و البته قیمت رمزارزها نقش دارند. باید دید که در آینده، اوضاع تقاضای بازار برای این ارز دیجیتالی معروف چطور خواهد بود.

هاوینگ در بیت کوین چیست


سخن پایانی

تا به اینجا دیدیم که منظور از هاوینگ، نصف شدن پاداش استخراج است و هدف از آن کنترل عرضه‌ی ارز دیجیتال بیت کوین است. پس از هاوینگ ممکن است عوامل مختلفی اتفاق بیفتد که در قیمت بیت کوین تأثیر خواهد داشت و بسته به شرایط عرضه و تقاضای بازار، لزوماً قیمت بیت کوین افزایش پیدا نخواهد کرد و اگر قصد دارید که پیش از هاوینگ بعدی بیت کوین که در سال ۲۰۲۴ رخ می‌دهد این ارز دیجیتال را بخرید باید عوامل متعددی نظیر عرضه و تقاضا و سیاست و اقتصاد را نیز مورد مطالعه قرار دهید و با پیش‌بینی آینده گام بردارید.

تگ ها:

درباره نویسنده

حسین آذرکیش

به عنوان کسی که اخیرا کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی نرم افزار تمام کرده است، آن روزها که در دوران دانشجویی تازه اسم بیت کوین و ارزهای دیجیتال به میان می آمد را خوب به خاطر دارم. شاید افراد کمی آن موقع به موفقیت این ارزها خوشبین بودند ولی همین افراد هم اکنون تبدیل به یک میلیونر شده اند. خوشحالم که می توانم با انتشار تجربیاتم در این سایت، به شما هم برای ورود به این حوزه کمک کنم.

نظر شما

نظرات کاربران