ایران چارت آموزش تحلیل بازار کندل استیک (Candlestick) چیست؟

کندل استیک (Candlestick) چیست؟

تخمین زمان مطالعه

۱۲ دقیقه
سه شنبه 25 خرداد 1400
کندل استیک (Candlestick) چیست؟

احتمالاً بسیاری از اوقات پیش آمده که برای دیدن قیمت یک رمز ارز، به نمودار پیچیده‌ی آن در یک صرافی یا یک پلتفرم اطلاعاتی مانند کوین مارکت کپ برسید و ندانید شکل‌های شمع‌مانندِ سبز و قرمزی که در پیش روی شماست چه معنایی دارد و چگونه می‌توان در جهت کسب سود از بازار از آن‌ها استفاده کرد. دیگر نگران نباشید چرا که در این مقاله قصد داریم، شما را با این نمودارهای شمعی یا کندل استیک‌ها آشنا کنیم و به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توانید از طریق آن‌ها روند بازار را پیشبینی نمایید.


کندل استیک چیست؟

نمودارهای شمعی سبز (سفید) یا قرمز (مشکی) نشان‌دهنده‌ی باز و بسته شدن قیمت یک دارایی در یک بازه زمانی است و در تحلیل تکنیکال برای کمک به معامله‌گران برای پیش یبنی بازار استفاده می‌شود.

صدها سال قبل از این که کندل استیک در الایت متحده مورد استفاده قرار بگیرد، بازرگانان برنج و معامله‌گران در ژاپن برای ردگیری قیمت‌ روزانه‌ی برنج در بازار جهانی، از این روش استفاده می‌کردند. معامله‌گری معروف به نام «هوم ما» متوجه  شد که در بسیاری از مواقع قیمت‌ها تحت‌تأثیر احساسات لحظه‌ای معامله‌‌گران دستخوش تغییر می‌شوند. به همین دلیل طبق معاملات خود نمودار شمعی را به کار گرفت؛ چرا که این نمودار نشان‌دهنده‌ی احساسات بازار است. این نمودار در سال ۱۹۹۰ مورد توجه «استیو نیسون» قرار گرفت و به غرب معرفی شد.

«نمودار شمعی» یا کندل استیک (Candlestick) نشان‌دهنده‌ی تغییرات قیمت یک ارز یا سهام در یک بازه‌ زمانی انتخابی است. یک Candlestick از دو قسمت «بدنه‌ اصلی» (Body) و «سایه» (Shadow) یا «فتیله» (Wick) تشکیل می‌شود. بدنه اصلی به رنگ سبز یا قرمز نشان داده می‌شود و سایه نیز خطوطی است که از بالا و پایین بدنه بیرون زده است.

اگر بخواهیم یک کندل استیک را جزئی‌تر بررسی کنیم، چهار قسمت زیر را می‌بینیم که هر کدام نماینده‌ی یک حرکت خاص است.

 • «قیمت آغازین» (Open Price) نشان‌ می‌دهد که در ابتدای بازه زمانی انتخاب‌شده، معامله با چه قیمتی شروع شده است.
 • «قیمت پایانی» (Close price) نشان‌ می‌دهد که در انتهای بازه زمانی انتخاب‌شده، معامله با چه قیمتی پایان پیدا کرده است.
 • «بالاترین قیمت» (High price) که سایه‌ی بالایی است نشان‌ می‌دهد که بالاترین قیمت در این بازه به چه مقدار رسیده است.
 • «کمترین قیمت» (Low price) که سایه‌ی پایینی است نشان می‌دهد که پایین‌ترین قیمت در این بازه به چه مقدار رسیده است.

اگر به دنبال یادگیری راه و روش‌های مناسب برای ترید کردن هستید بهتر است این کندل استیک‌ها را به خوبی بشناسید. حال یک قدم عقب‌تر می‌رویم و برای درک مفهوم ترید ارز دیجیتال به شما توصیه می‌کنیم، مقاله ترید ارز دیجیتال چیست را مطالعه نمایید. 

هر یک نمودار شمعی، نشان‌دهنده‌ی بازه‌ی زمانی است که معامله‌گر انتخاب می‌کند. مثلاً اگر شما بازه‌ی یک ساعت را انتخاب کنید هر نمودار شمعی نشان‌دهنده‌ی تغییرات قیمت در یک ساعت گذشته است. در شکل زیر می‌توانید تصویر نمودار شمعی بیت کوین در سایت بایننس را مشاهده کنید. همان‌طور که می‌بینید بازه در بالا سمت چپ یک ساعت انتخاب شده، پس ۲۴ شمعی که در کادر زرد قرار دارند تغییرات قیمت را در یک روز اخیر نشان می‌دهد.

ساده به نظر می‌رسد، نه؟ حال ممکن است برای‌تان سوال پیش بیاید که پس رنگ سبز و قرمز به چه معناست؟

 • کندل استیک سبز: نشان‌ می‌دهد که قیمت پایانی در بازه زمانی، بیشتر از قیمت آغازین بوده است. (افزایش ارزش)
 • کندل استیک قرمز: نشان می‌دهد که قیمت پایانی در بازه زمانی، کمتر از قیمت آغازین بوده است. (کاهش ارزش)

به کندل‌های سبزرنگ به اصطلاح کندل گاوی و به کندل‌های قرمزرنگ نیز کندل خرسی می‌گویند. به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم که در یک نمودار شمعی سبزرنگ، خریداران یا همان گاوها وارد شده‌اند و شروع به خرید دارایی یا ارز مد نظر کرده‌اند و از آنجایی که تعداد آن‌ها بیشتر از فروشندگان بوده، قیمت افزایش پیدا کرده است. برعکس در یک نمودار شمعی قرمزرنگ، تعداد فروشندگان یا خرس‌ها بیشتر بوده و قیمت نهایی دارایی افت پیدا کرده است. البته در بعضی نمودارها به جای رنگ سبز و قرمز به ترتیب از رنگ سفید و مشکی برای شمع‌ها استفاده می‌شود.

 • گاوها یا Bulls افرادی هستند که برای کسب سود، شروع به خرید یک دارایی یا ارز می‌کنند تا بتوانند آن را در آینده با قیمت بیشتر بفروشند. به روند رو به بالای یک دارایی روند گاوی گفته می‌شود.
 • خرس‌ها یا Bears افرادی هستند که فکر می‌کنند در آینده قیمت دارایی یا ارزی که در اختیار دارند کم می‌شود، بنابراین شروع به فروش آن می‌کنند. به روند رو به پایین یک دارایی روند خرسی گفته می‌شود.

این نوع نمودارها به طور معمول در تحلیل تکنیکال و برای تشخیص روند بازار به کار می‌روند. برای آشنایی با تحلیل تکنیکال به مقاله تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) چیست مراجعه نمایید. پیش از آنکه به انواع کندل‌ استیک‌ها و روش استفاده از آن‌ها بپردازیم بهتر است ببینیم که اصلاً کاربرد این نمودارهای شمعی چیست و چرا از آن‌ها استفاده می‌شود؟


کاربرد نمودارهای شمعی

‌ کندل استیک به سرمایه گذاران کمک می‌کند که با در نظر گرفتن قیمت‌ها و آنالیزهای تحلیلی بدانند چه زمانی باید وارد مبادله شوند و چه زمانی آن را ترک کنند.

بررسی نمودارهای شمعی به ما کمک می‌کند که بدانیم در یک بازه‌ی زمانی مشخص خریداران بر بازار سلطه داشته‌اند یا فروشندگان. خواندن کندل استیک‌ها احساسات غالب بر بازار را مشخص کرده و با مطالعه‌ی این الگوها و نمودارها می‌توانیم حرکت قیمت را در آینده پیش‌بینی کنیم. البته بد نیست بدانید که یادگیری خواندن و تحلیل این نمودارها هیچگاه به شکل صددرصد به ما این امکان را نمی‌دهد که حرکت‌های بعدی بازار را پیش‌بینی کنیم، بلکه تنها با کنار هم قرار دادن تحلیل‌هایمان می‌توانیم بهترین تصمیم برای معامله و سرمایه‌گذاری را بگیریم.

در ادامه می‌بینیم که انواع کندل استیک‌ها کدام هستند.


انواع نمودارهای شمعی

نمودارهای شمعی می‌توانند اشکال متفاوتی به خود بگیرند. به طور مثال بدنه می‌تواند بسیار کوچک‌تر از سایه‌ها باشد یا یک بدنه‌ی بلند بدون سایه باشد. معمولاً روند بازار با دیدن یک شمع تحلیل نمی‌شود بلکه تنها شمع‌ها را نقاط شروع و ابتدایی برای تحلیل در نظر می‌گیریم و منتظر شمع‌های بعد می‌مانیم. نام شمع‌ها بسته به جایی که در روند بازار دارند می‌تواند متفاوت باشد که در ادامه در قسمت الگوها بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم. در شکل زیر می‌توانید اشکال مختلف شمع‌ها را ببینید.الگوهای نمودارهای شمعی

همان‌طور که گفتیم شمع‌ها نباید به صورت تنها بررسی شوند، بنابراین الگوها به وجود آمده‌اند تا پیش‌بینی دقیق‌تری از روند بازار را به ما ارائه دهند. منظور از الگوها بررسی دو یا سه شمع در کنار یکدیگر در انتهای یک روند قیمت مشخص است، این روند می‌تواند صعودی یا نزولی باشد. گاهی بسته به اینکه روند نزولی یا صعودی باشد الگو نام متفاوتی به خود می‌گیرد.

ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر بیاید، ولی نگران نباشید زیرا در ادامه با تقسیم کردن روند بازار به سه نوع روند «گاوی» (Bullish)، «خرسی» (Bearish) و «پیوسته» (Continues) تمامی این الگوها و کندل‌ها را بررسی خواهیم کرد و ذکر می‌کنیم که چگونه آینده‌ی بازار را پیش‌بینی خواهند کرد. دقت کنید که از چپ به راست نمودارهای شمعی را می‌خوانیم.


الگوهای گاوی نمودارهای شمعی

الگوهای گاوی یا Bullish patterns زمانی رخ می‌دهند که بازار یک روند نزولی را طی می‌کند. آن‌ها سیگنالی هستند که نشان می‌دهند روند بازار قرار است معکوس شود و شاخصی هستند که معامله‌گران با دیدن آن تصمیم می‌گیرند که وارد یک long position شوند. لانگ پوزیشن یک رفتار گاوی است و منظور از آن خرید دارایی توسط معامله‌گر است تا بتواند آن دارایی را در آینده با قیمت بیشتری بفروشد. در ادامه ۷ نوع از این الگوها را به شما نشان می‌دهیم.


Hammer

«نمودار شمعی چکشی» (Hammer candlestick) همان‌طور که از نامش پیداست شبیه به یک چکش ایستاده است که فقط یک سایه‌ی پایینی (یا همان کمترین قیمت) را دارد. معمولاً این سایه دوبرابر طول بدنه است و در انتهای روند نزولی یک نمودار قرار می‌گیرد.

وجود نمودار چکشی در یک روند نزولی نشان‌دهنده‌ی آن است که خرس‌ها خسته‌ شده‌اند و دیگر تمایلی به فروش با قیمتی پایین‌تر ندارند، در این حال احتمال زیادی می‌رود که روند نمودار معکوس شود و خریداران یا گاوها وارد شوند. نمودار چکشی می‌تواند سبز یا قرمز باشد ولی  نمودار سبز نشانه‌ی قوی‌تری برای ورود خریداران است.Inverted Hammer

نمودار شمعی «چکشی وارونه» (Inverted Hammer) نیز در انتهای یک روند نزولی در بازار شکل خواهد گرفت و همان‌طور که از اسم آن پیداست شکل آن قرینه‌ی نمودار چکشی است. در این حالت بدنه در قسمت پایین قرار دارد و سایه‌ی بالاترین قیمت تقریباً دو برابر بدنه‌ی اصلی است (سایه‌ی پایینی یا وجود ندارد یا بسیار کوچک است).

این نمودار یک فشار خرید را پس از باز شدن ابتدایی قیمت نشان می‌دهد ولی همان‌طور که می‌بینید قیمت نهایی دوباره پایین می‌آید و به قیمت آغازین نزدیک می‌شود. این شمع نشان می‌دهد که ممکن است در آینده روند نمودار دوباره صعودی شود.


Bullish engulfing

Bullish engulfing یک الگوی معکوس دو شمعی است. که شمع دوم به طور کامل بدنه شمع اول را در بر می‌گیرد (بدون در نظر گرفتن سایه‌ها). این الگو در روند نزولی شکل می‌گیرد و شمع اولی قرمزرنگ و شمع دومی سبزرنگ است.

در بازه زمانی دوم (شمع دوم) خریداران شروع به خرید می‌کنند و قیمت بالاتر از شمع قبلی می‌رود و اگر در ادامه قیمت بالاتر از شمع دوم برود پیشنهاد می‌شود که خریداران وارد یک Long position شوند.


Bullish harami

این الگو برعکس الگوی قبل است و شمع دوم کوچک‌تر از شمع اول است. شمع اول قرمز رنگ است و در ادامه‌ی آن شمع سبزرنگ می‌آید که به طور کامل درون بدنه‌ی شمع قرمزرنگ قرار می‌گیرد. این الگو نشان می‌دهد که حرکت فروش در حال به پایان رسیدن است.

 


Piercing line

این الگو نیز یک الگوی دو شمعی است که شامل یک شمع اولیه‌ی بلند با رنگ قرمز و پس از آن یک شمع بلند با رنگ سبز است. Piercing line زمانی رخ می‌دهد قیمت پایانی شمع دوم، بالاتر از نصف بدنه‌ی شمع اول قرار بگیرد.

در این حالت همان‌طور که در شکل می‌بینید بین قیمت پایانی یک شمع و قیمت آغازین شمع دیگر یک فاصله وجود دارد که نشان دهنده فشار خرید قوی است، زیرا قیمت به بالاتر از قیمت متوسط روز قبل رسیده است.


Morning star

«ستاره‌ی صبحگاهی» یا Morning star یک الگوی سه شمعی است که در تحلیل تکنیکال یک سیگنال برای روند گاوی شدن بازار است. ستاره‌ی صبحگاهی در انتهای یک روند نزولی شکل می‌گیرد و نشان می‌دهد که قیمت بازار امکان دارد معکوس شده و شکل صعودی به خود بگیرد.

در این الگو شمع وسط بدنه‌ی کوتاهی دارد و بین دو شمع بلندتر قرمز (اولین شمع) و سبز (سومین شمع) قرار می‌گیرد. شمع وسط می‌تواند سبز یا قرمز باشد. این الگو نیز نشان می‌دهد که این احتمال وجود دارد که روند بازار معکوس شده و به سمت صعودی شدن پیش برود.


Three white soldier

الگوی سه سرباز سفید یا Three white soldier نیز یک الگوی سه شمعی است که هر سه شمع سبز رنگ (یا سفیدرنگ) هستند و یک الگوی قوی برای گاوی شدن بازار را نشان می‌دهد زیرا خریداران به شکل پیوسته شروع به خرید کرده‌اند. دقت کنید که در این سه شمع، سایه‌ها کوتاه هستند و قیمت آغازین هر شمع، بالاتر از قیمت پایانی شمع قبل قرار دارد.


الگوهای خرسی نمودارهای شمعی

حال به الگوهای خرسی نمودارهای شمعی می‌پردازیم. الگوهای خرسی در انتهای یک روند صعودی در قیمت شکل می‌گیرند و نشان می‌دهند که روند بازار قرار است شکل نزولی به خود بگیرد و فروشندگان شروع به فروش دارایی یا ارز دیجیتال خود بکنند.


Hanging man

احتمالاً شمع چکشی را به خاطر دارید که شبیه به یک چکش ایستاده بود. شمع Hanging man یا «مرد به دار آویخته» نیز همان نمودار چکشی است با این تفاوت که در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد. همان‌طور که می‌بینید بدنه نسبت به سایه کوتاه‌تر است. سایه‌ی پایین نشان می‌دهد که در این بازه زمانی، فروش زیادی صورت گرفته ولی سپس گاوها موفق شده‌اند کنترل را پس بگیرند و قیمت را بالاتر ببرند ولی در ادامه این الگو هشداری است برای اینکه گاوها کنترل را از دست خواهند داد و روند بازار ممکن است معکوس و نزولی شود.


Shooting star

«ستاره دنباله‌دار» یا (Shooting star) شبیه به یک چکش معکوس است با این تفاوت که در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد و نشان می‌دهد که بازار ممکن است روند نزولی به خود بگیرد. بسیاری از معامله‌گران با دیدن این شمع منتظر نشانه‌های بعدی می‌مانند تا تصمیم به خرید یا فروش بگیرند.


Bearish engulfing

این الگو، یک الگوی دو شمعی است که در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد. شمع اول سبز رنگ است و به طور کامل درون بدنه‌ی شکل دوم که قرمز رنگ است قرار می‌گیرد. در این حالت هرچقدر شمع دوم بدنه‌ی بلندتری داشته باشد و پایین‌تر برود احتمال بیشتری وجود دارد که در ادامه روند نزولی باشد.


Bearish harami

Bearish harami نیز یک الگوی دو شمعی است که در آن برعکس حالت قبل، این شمع دوم است که به طور کامل درون بدنه‌ی شمع اول قرار می‌گیرد. این الگو نشان می‌دهد که فشار خرید کم شده است و گاوها ممکن است کنترل بازار را در دست بگیرند و روند نزولی شود.

     


Evening star

ستاره شامگاهی یا Evening star شبیه به ستاره صبحگاهی در روند گاوی است. این الگوی سه شعمی شامل یک شمع با بدنه کوتاه بین دو شمع با بدنه‌ی بلند است. شمع اول سبزرنگ و شمع سوم قرمز رنگ است. اگر شمع سوم از شمع اول پایین‌تر برود این الگو پیشبینی قوی‌تری را از نزولی شدن روند بازار ارائه می‌دهد.


Three black crows

الگوی سه شمعی سه کلاغ سیاه یا Three black corws، شامل سه شمع قرمزرنگ پشت سر هم است که یا سایه ندارند یا این سایه بسیار کوتاه است. این الگو مشابه الگوی سه سرباز سفید در روند گاوی است. معمولاً هر شمع مشابه قیمت شمع قبل آغاز می‌شود و پایین‌تر از آن به پایان می‌رسد. این الگو فشار قوی فروشندگان را نشان می‌دهد که قیمت را پایین می‌آورند.


Dark cloud cover 

Dark cloud cover یک الگوی دو شمعی است که شمع دوم قرمز رنگ بالای شمع اول سبز رنگ باز می‌شود و در حد میانی شمع اول بسته می‌شود. این الگو نشان می‌دهد که خرس‌ها بازار را در دست گرفته‌‌اند و در حال پایین آوردن قیمت هستند. اگر سایه‌ها یا فتیله‌ها کوتاه باشند، روند نزولی با احتمال بسیار بالایی رخ خواهد داد.


الگوهای پیوسته‌ نمودار شمعی

اگر الگوها به نوعی کنار هم قرار بگیرند که روند بازار معکوس نشود و تغییر رخ ندهد به این الگوها پیوسته می‌گویند. به طور کلی الگوهای پیوسته نشان می‌دهند که بازار در حالت استراحت قرار دارد و نه قیمت خرید افزایش پیدا می‌کند و نه قیمت فروش. در ادامه به چهار نوع از این الگوها اشاره خواهیم کرد.

Doji

همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید شمع «دوجی» (Doji) شمعی است که بدنه‌ی بسیار کوچکی دارد ولی دو سایه یا فیتیله آن به نسبت بدنه بسیار بزرگ‌تر هستند. دوجی نشان می‌دهد که بالاترین قیمت (یا کمترین قیمت) بسیار بیشتر (یا کمتر) از قیمت آغازین (یا پایانی) بوده‌اند و می‌توان گفت که خریداران و فروشندگان به نوعی سرگردان هستند و از قیمت واقعی آن دارایی بی خبرند. در حقیقت زمانی که با این نمودار روبه‌رو شدید بهتر است که دست نگه دارید و به معامله نپردازید تا ببینید حرکت آینده‌ی بازار چه سرنوشتی را برای آن رقم می‌زند. شمع دوجی خود به چند دسته تقسیم می‌شود که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید.


Spinning top

این شمع نیز شبیه به صلیب شکسته است و دو فتیله بالا و پایین آن طول یکسانی دارند. درست مثل عکس بالا این شمع نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان هردو به یک نسبت در بازار فعالیت می‌کنند و بازار در یک حالت تعادل به سر می‌برد.


Falling three method

این الگو، یک الگوی سه شمعی است که نشان می‌دهد روند قبلی در ادامه طی خواهد شد. این سه شمع که سبزرنگ هستند و یک حرکت گاوی را نشان می‌دهند در بین دو شمع قرمزرنگ قرار می‌گیرند و با این حال نشان می‌دهند که قدرت خریداران به قدری نیست که باعث شود روند حرکت نمودار رو به بالا برود.


Rising three method

این الگوی سه شمعی نیز برعکس الگوی قبل است و سه شمع خرسی قرمزرنگ در میان دو شمع بلندتر سبزرنگ قرار می‌گیرند و نشان می‌دهند که با وجود فشار فروشندگان، خریداران کنترل بازار را حفظ می‌کنند.

 
با بسیاری از نمودارها و الگوهای شمعی آشنا شدیم و جمع بندی آن را در شکل زیر می‌توانیم ببینیم.


سخن پایانی

در این مقاله شما را با نمودارهای شمعی یا همان کندل استیک‌ها و انواع الگوهای آن آشنا کرده‌ایم. این روش اولین بار در قرن هفدم در ژاپن به وجود آمد و پس از آن وارد بازارهای مالی در آمریکا شد و هم‌اکنون معامله‌گران در تمام بازارهای مالی و همچنین بازارهای ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کنند.

همان‌طور که ذکر کردیم، این الگوها تنها به شما نشان می‌دهند که احتمال دارد روند بازار به کدام سمت پیش برود و باید در کنار دیگر انواع تحلیل‌های خود از این الگوها کمک بگیرد و هیچ‌گاه به صرف این الگوها اقدام به معامله نکنید.

تگ ها:

درباره نویسنده

نازنین نخعی

ویراستار

نظر شما

نظرات کاربران
 • avatar امیرحسین 08 مرداد 00
  0

  عالی