ایران چارت بلاک چین دیفای یا امور مالی غیر متمرکز (DeFi) چیست؟

دیفای یا امور مالی غیر متمرکز (DeFi) چیست؟

تخمین زمان مطالعه

۱۰ دقیقه
شنبه 01 آذر 1399
دیفای یا امور مالی غیر متمرکز (DeFi) چیست؟

هما‌ن‌طور که می‌دانید سازندگان ارزهای دیجیتال از همان ابتدا با هدف ایجاد تغییرات بنیادی در ساختار سیستم مالی جهان فعالیت خود را در این حوزه آغاز کرده‌اند، بنابر گفته‌ی تحلیل‌گران، DeFi یا همان سیستم امور مالی غیرمتمرکز طی سال‌های اخیر به ترویج بیشتر ارزهای دیجیتال در جوامع مختلف کمک کرده است. برای درک بهتر دیفای، کافیست یک شبکه‌ی جهانی را در نظر بگیرید که تمام خدمات مربوط به امور مالی از قبیل سرمایه‌گذاری، دریافت وام، افتتاح حساب سپرده و حتی پرداخت حق بیمه را به‌صوت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. احتمالاً سوالاتی از قبیل چگونگی عملکرد سیستم امنیتی شبکه‌ و آینده‌ی پیش روی آن ذهن شما را درگیر کرده است. نگران نباشید چرا که در این مقاله با بررسی دقیق قابلیت‌های دیفای، نکات کاربردی و مهمی را به شما ارائه خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


امور مالی غیر متمرکز (DeFi)

منظور از "دیفای" (Defi) سیستم امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) است که تمام خدمات مالی شبکه را به‌صورت غیرمتمرکز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. منظور از سیستم غیرمتمرکز سیستمی است که شخص یا سازمانی بر روی آن نظارت ندارد. به طور کلی سیستم غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، مبادلات شما را در شبکه‌ی بلاک چین (Blockchain) بدون دخالت و نظارت شخص ثالث به ثبت می‌رساند؛ سازندگان DeFi با استفاده از این تکنولوژی سیستم بین‌المللی غیرمتمرکزی را بر روی شبکه‌ی بلاک چین اتریوم (Etherum) طراحی کرده‌اند که امکان مشارکت مالی کاربران در آن وجود داشته باشد.

سیستم غیرمتمرکز را می‌توان مشابه با شرکتی دانست که هیچ نظارت و کنترلی بر روی عملکرد کارمندان خود ندارد، اما استفاده از چنین شبکه‌ای چه فوایدی را برای شما به همراه خواهد داشت؟ سازمان‌های متمرکز تحت کنترل شخص یا اشخاصی قرار دارند که محدودیت‌های مشخصی را برای کاربران خود لحاظ می‌کنند و شما در چنین شرایطی چاره‌ای به جز پیروی از قوانین از پیش تعیین شده ندارید، طبق تحقیقات صورت‌گرفته احتمال کلاهبرداری در این‌گونه سازمان‌ها در مقایسه با شبکه‌ی غیرمتمرکز DeFi بسیار بیشتر است. سازندگان DeFi با استفاده از ابزار‌های مختلف برنامه‌نویسی و شبکه‌ی بلاک چین اتریوم زیرساخت‌های لازم برای عملی شدن این طرح را فراهم کرده‌اند. در مقاله بلاک چین چیست در مورد شبکه بلاک چین و چگونگی کارکرد آن گفته شده است.

شبکه‌ی DeFi یا همان سیستم مالی غیر متمرکز در حال حاضر به جایگاهی رسیده است که می‌توانید با استفاده از آن قرارداد‌ هوشمند (Smart contracts) مورد نظر خود را تنظیم کنید، وام بگیرید و حتی با افتتاح حساب سپرده سود دریافت کنید. اما کدام ارز دیجیتال در این سیستم مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ طراحان سیستم مالی غیرمتمرکز به منظور کاهش نوسانات قیمت و جلب اعتماد کاربران، استیبل کوین‌ها (Stablecoin) را برای پیش بردن این پروژه در نظر گرفته‌اند، چرا که ارزش استیبل کوین‌‌ها همیشه برابر با یکی از پول‌های فیات است. بنابراین با در نظر گرفتن نکاتی که گفته شد به این نتیجه می‌رسیم که اقتصاد مالی غیرمتمرکز با هدف تغییر سیستم سنتی بازارهای مالی ساخته و طراحی شده است.

دیفای چیست


کاربردهای DeFi

با توجه به تمام نکاتی که درباره‌ی اقتصاد مالی غیرمتمرکز گفته شد، این سیستم از قابلیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین در این بخش قصد داریم کاربردهای اصلی دیفای را در دنیای امروزی به‌صورت خلاصه برای شما شرح دهیم.

سیستم مالی غیر متمرکز چیست


دیفای در خدمات مالی

شما با استفاده از خدمات متنوع مالی شبکه‌ی دیفای دیگر نیازی به مراجعه به سازمان‌های متمرکز از قبیل بانک‌ ندارید، پس می‌توان گفت که سیستم اقتصاد مالی غیرمتمرکز فرایند انجام معاملات مالی را تا حد زیادی آسان کرده است. دلیل اصلی این موضوع هم سیستم غیرمتمرکز آن است که توسط هیچ سازمان مشخصی قابل ردیابی و کنترل نیست، از سوی دیگر سازندگان دیفای ادعا می‌کنند که پیش گرفتن این رویکرد، فساد و کلاهبرداری سیستم‌های مالی جهان را ریشه کن خواهد کرد.


کاربرد دیفای در دریافت وام و وام دهی

در برخی از موارد کاربران از بازارهای مالی غیرمتمرکز شبکه‌ی DeFi به عنوان پل ارتباطی بین افراد یاد می‌کنند زیرا شما به‌راحتی می‌توانید از خدماتی مانند دریافت و پرداخت وام به سایر کاربران بهره‌مند شوید. البته قبل از هر چیز لازم است که مبلغ مشخصی را در حساب سپرده‌ی شبکه‌ی دیفای خود داشته باشید، جالب است بدانید که این وام‌دهندگان هستند که مبلغ سود دریافتی را تعیین می‌کنند. در نهایت بعد از گذراندن تمام مراحلی که ذکر شد، پول به‌صورت خودکار به حساب شما واریز خواهد شد.


دیفای در صرافی‌ های غیر متمرکز

یکی دیگر از خدمات مالی شبکه‌ی DeFi صرافی‌های غیرمتمرکز (Dex) هستند، تمام فرایندهای کاربران توسط قوانین از پیش تعیین شده در قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شوند. حالا منظور از قراردادهای هوشمند چیست؟ در حقیقت قرارداد هوشمند هر نوع اطلاعاتی در زمینه‌ی توافقات بین کاربران را شامل می‌شود. بنابراین سیستم صرافی‌های شبکه‌ی دیفای بستری را برای شما فراهم می‌کنند که با خرید و فروش ارزهای دیجیتال به سرمایه‌گذاری در این زمینه بپردازید.


مزایای DeFi

احتمالاً بعد از خواندن مطالبی که ذکر شد به یک دید کلی نسبت به مزایای سیستم مالی غیرمتمرکز رسیده‌اید، اما برای درک بهتر شما تمام قابلیت‌های مثبت این سیستم را باری دیگر با هم بررسی می‌کنیم.

۱. طراحی ساده و کاربردی شبکه

۲. تعامل پذیری بالا

۳. ارائه‌ی خدمات توزیع‌شده به‌صورت رایگان

۴. قابلیت انعطاف

دیفای


معایب شبکه DeFi

اگر بخواهیم با رویکردی منطقی، شبکه‌ی جهانی دیفای را مورد بحث و بررسی قرار دهیم قطعاً با ضعف‌هایی هم روبه‌رو خواهیم شد که شناخت آن‌ها لازم و ضروری است، به همین دلیل این بخش را برای درک بهتر شما از مشکلات موجود در سیستم مالی غیرمتمرکز در نظر گرفتیم.


احتمال بروز خطا در قراردادهای هوشمند

به طور کلی تجربه نشان داده است که درصد احتمال بروز خطا تحت هیچ شرایطی صفر نیست، بنابراین این احتمال وجود دارد که به هنگام انجام فرایند تنظیم و اجرای قراردادهای هوشمند با چنین مشکلاتی روبه‌رو شوید. از سوی دیگر تغییرات اجرایی که به مرور زمان در شبکه‌ی DeFi اعمال می‌شوند، در بعضی از موارد موجب لغو قراردادهای هوشمند و از دست رفتن سرمایه‌ی شما خواهند شد. اما ناگفته نماند که شما می‌توانید با بیمه کردن حساب شخصی خود درصد آسیب‌پذیری را تا حد قابل توجهی کاهش ‌دهید.


رویارویی با شرایط بحرانی

بهتر است که قبل از مشارکت در ‌پروژه‌های شبکه‌ی دیفای، خدمات غیرمتمرکز ارائه‌شده توسط آن را به‌صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید، چرا که در برخی از موارد شخص یا سازمان مشخصی کنترل و نظارت پروژه را در دست دارد، بنابراین در صورت بروز هر مشکل آن شخص یا سازمان است که راهکار مورد نظر خود را برای رویارویی با بحران به‌وجود‌آمده به اجرا در می‌آورد. در حقیقت می‌توان گفت که شرایط درست همانند سیستم‌های مالی سنتی به گونه‌ای طراحی شده است که کاربران حق اظهار نظر و مدیریت سرمایه‌ی خود را نخواهند داشت.


ریسک های سیستماتیک

نوسانات بالای قیمت ارزهای دیجیتال در بازار درصد ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه را تا حد زیادی افزایش داده است. بنابراین هنگامی که ارزهای دیجیتال با کاهش ناگهانی قیمت مواجه می‌شوند، برخی از پروژه‌های شبکه‌ی DeFi نیز دیگر قادر به ادامه‌ی فعالیت نخواهند بود و به کلی منحل می‌شوند.


سرعت کم

شما برای دسترسی و استفاده از شبکه‌ی DeFi به اینترنت احتیاج‌ دارید، بنابراین مبلغ مشخصی را صرف خرید اینترنت خواهید کرد. در این بین برخی ادعا می‌کنند که حتی به هنگام استفاده از اینترنت پرسرعت خدمات سایت با سرعت مطلوبی در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد، اما سازندگان معتقدند که تغییرات لازم برای رفع این‌گونه مشکلات را به‌زودی بر روی شبکه اعمال خواهند کرد.


ادعاهای فریبنده

شبکه‌ی دیفای بستری را برای مردم سراسر جهان به وجود آورده است که بدون حضور شخص ثالث قراردادها و معاملات خود را به ثبت برسانند، بنابراین خود کاربران مفاد قرارداد را تعیین می‌کنند. طبق تحقیقات صورت گرفته، برخی از افراد به ازای دادن وام سودهای میلیونی از شما می‌خواهند و قطعاً در این بین کسانی هستند که گول وعده‌های فریبنده‌ی شبکه را می‌خورند.


تفاوت‌ های DeFi و CeFi

همه‌ی ما تا به امروز برای انجام امور مالی خود از سیستم‌های مالی متمرکز یا همان Centralized Finance (CeFi) استفاده کرده‌ایم، در حقیقت ایرادات و نقص‌های موجود در این سازمان‌ها دلیل اصلی شکل‌گیری شبکه‌ی DeFi بوده‌ است. ما در این بخش تصمیم گرفتیم تا به تفاوت‌هایی که این دو سیستم مالی را از یکدیگر متمایز می‌کنند، ‌بپردازیم.


قدرت انتخاب و تصمیم‌‌ گیری

شما به هنگام استفاده از شبکه‌ی DeFi مدیریت کامل معاملات و سرمایه‌ی خود را در دست دارید، به بیان ساده‌تر این خود شما هستید که مفاد هر قرارداد را تعیین می‌کنید. اما در سیستم‌های مالی سنتی یا همان CeFi شرایط متفاوت است چرا که فرد یا سازمان مشخصی وظیفه‌ی نظارت و کنترل اموال شما را بر عهده دارد.


سانسور اطلاعات

همان‌طور که می‌دانید، سیستم DeFi به‌صورت یک شبکه‌ی آزاد غیرمتمرکز طراحی شده است که همه‌ی افراد جهان از هر کشور و ملیتی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و کسی قادر به سانسور کردن اطلاعات نیست اما بسیاری از سازمان‌های مالی متمرکز از چنین قابلیتی برخوردار نیستند.


هزینه

در بیشتر موارد بانک‌ها یا سازمان‌های مختلف مبلغ زیادی را به عنوان کارمزد انجام مبادلات و قراردادها از کاربران خود دریافت می‌کنند اما جالب است بدانید که خدمات مالی شبکه‌ی DeFi به‌صورت کاملاً رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد.


ساختار اولیه

همان‌طور که در بخش قبل هم گفته شد سیستم‌های مالی سنتی با کمک سازمان‌های دولتی یا خصوصی پایه‌گذاری شده‌اند اما DeFi بر روی شبکه‌ی بلاک چین اتریوم طراحی و ساخته شده است زیرا اتریوم در مقایسه با سایر شبکه‌ها از تکنولوژی پیشرفته‌تری برای اجرا و تنظیم قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.


سخن پایانی

در آخر پیشنهاد ما به شما این است که قبل از به‌کارگیری خدمات شبکه دیفای بهتر است که تمام اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید، به گفته‌‌ی تحلیل‌گران شبکه‌ی DeFi توانسته در طول سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته باشد اما همچنان برای پیش‌بینی آینده‌‌ی آن به زمان بیشتری نیاز داریم. به طور کلی ایجاد چنین تحولی در سیستم‌های مالی می‌تواند کمک بزرگی برای کسانی باشد که در حال حاضر از مشکلاتی مانند تبعیض‌های مالی و کارمزدهای بالا رنج می‌برند، البته ریسک انتخاب و به‌کارگیری این شبکه بسیار بالا است اما این حقیقت را هم نمی‌توان نادیده گرفت که عملکرد خوب شبکه در دراز مدت، سود بسیار خوبی را برای شما به همراه خواهد داشت.

تگ ها:

درباره نویسنده

صبا فلاح

من دانشجوی مترجمی هستم. فعالیتم را در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال به تازگی شروع کردم، ساختار پیچیده و کاربردی ارزهای دیجیتال طی این مدت کوتاه توانست نظر من را به خود جلب کند.

نظر شما

نظرات کاربران