ایران چارت آلت کوین ارز دیجیتال چیا (Chia) چیست؟

ارز دیجیتال چیا (Chia) چیست؟

تخمین زمان مطالعه

۹ دقیقه
چهارشنبه 26 خرداد 1400
ارز دیجیتال چیا (Chia) چیست؟

امروزه شاهد استقبال گسترده از بازار رمز ارزها در سرتاسر دنیا و همچنین کشورمان ایران هستیم. درواقع بسیاری از افراد از طریق خریدوفروش ارزهای دیجیتال در بازار رمز ارزها و همچنین بسیاری دیگر نیز از طریق استخراج تعدادی از این ارزها اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کرده‌اند. از طرفی جدا از ارزهای دیجیتال شناخته‌شده مثل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش و... شاهد این هستیم که روزبه‌روز رمز ارزهای جدیدی پا به این عرصه می‌گذارند که با توجه به ساختاری که دارند، آینده‌ی روشنی را می‌توان برای آن‌ها متصور شد.

چیا کوین نیز یکی از این ارزهای دیجیتال است که به‌تازگی سروصدای بسیاری به پا کرده و با توجه به شبکه منحصربه‌فردی که دارد، استخراج آن در سرتاسر دنیا مورد استقبال گسترده‌ای قرارگرفته است. ازاین‌رو در این مطلب قصد معرفی و بررسی این ارز دیجیتال را داریم.


ارز دیجیتال چیا چیست؟

چیا یک شبکه بلاک چینی مبتنی بر پروتکل اجماع Proof of space and time است که استخراج را وابسته به فضای حافظه‌ تخصیص‌داده شده به این کار می‌کند. نماد اختصاری کوین این شبکه XCH است.

در سال‌های اخیر روزبه‌روز بر ارزش ارزهای دیجیتال افزوده‌ شده و محبوب‌ترین آن‌ها بیت کوین، رکوردهای قیمتی عجیبی را از خود به‌جای گذاشته‌اند. ولی آلت کوین‌های جایگزین بیت کوین و رمز ارزهای رقیب آن نیز به‌ موازات بیت کوین در حال رشد هستند. یکی از این آلت کوین‌ها رمزارز «چیا» (Chia) است که به‌وسیله مالک پروتکل «بیت تورنت» (Bit Torrent) (یک پروتکل اشتراک‌گذاری همتا به همتای فایل‌ها که از سال ۲۰۰۱ فعالیت خود را شروع کرده است) یعنی «برام کوهن» (Bram Cohen) ایجاد شد. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد و قرار است تا به رقیبی جدی برای بیت کوین بدل گردد، رقیبی با قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار بیشتر و بهتر به نسبت بیت کوین که فرایند استخراج آن نیز برخلاف بیت کوین که نیاز به برق بسیار زیادی دارد، به محیط‌ زیست آسیبی وارد نمی‌کند.

شبکه ارز دیجیتال چیا مبتنی بر بلاک چین است و به‌صورت Proofs of Space and Time کار می‌کند. درواقع این بدین معناست که برای استخراج ارز چیا ماینرها از فضای حافظه رایانه خود استفاده می‌کنند. این در حالی است که بیت کوین بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات کار یا Proof of work کار می‌کند و به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد.

بر اساس اعلام مؤسس و بنیان‌گذار رمزارز Chia، مهم‌ترین ایراد وارده به بیت کوین، تأثیرات منفی آن به علت مصرف بیش‌ازحد برق است که به‌صورت مستقیم بر محیط زیست تأثیر منفی می‌گذارد. درواقع به اعتقاد آقای کوهن، این مشکل ناشی از روشی است که برای استخراج بیت کوین در نظر گرفته‌شده و حل یک معادله پیچیده ریاضی، انرژی زیادی را مصرف می‌کند. این در حالی است که رمز ارز چیا، شرایط متفاوتی داشته و ماینرها هراندازه که حافظه بزرگ‌تری را در اختیار داشته باشند، استخراج آن‌ها سودآوری بیشتری خواهد داشت و از طرفی این فرایند تأثیر مخربی بر روی محیط‌ زیست نیز نخواهد گذاشت.

کوهن همچنین در مورد استخراج ارز دیجیتال چیا به‌جای واژه رایج ماینینگ، از واژه «فارمینگ» (Farming) استفاده می‌کند و شانس برنده شدن فارمرها در شبکه این ارز دیجیتال به‌جای تأثیر پذیرفتن از انرژی و برق، از فضای حافظه رایانه‌ها تأثیر می‌گیرد.

از طرفی تفاوت مهم دیگر رمز ارز چیا به نسبت بیت کوین، وجود یک دفتر کل متمرکز و غیرقابل تغییر از تراکنش‌های سابق این شبکه است. همچنین شبکه چیا دارای قابلیت‌های دیگری هم هست که در بیت کوین وجود ندارند و ازجمله آن‌ها می‌توان به شخصی‌سازی خودکار قراردادها، نگهداری از دارایی‌ها تحت عنوان سپرده، پیاده‌سازی ویژگی‌هایی مثل بازپرداخت در شبکه و... اشاره کرد.

اما ببینیم که کارکرد شبکه ارز دیجیتال چیا به چه شکل است.

ما در مقاله بیت کوین چیست همه چیز را به ساده‌ترین شکل در رابطه با این ارز دیجیتال محبوب شرح داده‌ایم، پس این مقاله را از دست ندهید.


مدل کارکرد شبکه ارز دیجیتال چیا

مدل کارکرد ارز دیجیتال چیا، مبتنی بر استفاده از فضای ذخیره‌سازی است و ازاین‌رو به‌وسیله‌ی هارددیسک‌ها یا SSDها، شبکه خود را ایمن کرده و اقدام به تأیید تراکنش‌ها می‌کند. به همین روال نیز به افرادی که حافظه‌های ذخیره‌سازی خود را در اختیار این شبکه قرار دهند نیز پاداش تعلق خواهد گرفت. بااین‌وجود، برای استخراج این ارز دیجیتال، به تجهیزات مخصوصی نیاز نیست و این فرایند به‌وسیله لپ‌تاپ یا کامپیوترهای خانگی نیز امکان‌پذیر است. در حقیقت هر چه فضای خالی بیشتری بر روی رایانه خود داشته باشید، پاداش بیشتری از شبکه دریافت خواهید کرد.

اما این شکل از کارکرد شبکه چیا، دارای مشکلاتی نیز هست. باوجوداینکه این رمز ارز هنوز به‌صورت رسمی و همچون دیگر رمز ارزها وارد بازارهای معاملاتی شناخته‌شده مثل «بایننس» (Binance) نشده است، ولی ماینرهای چینی، حجم بالایی از هارددیسک‌ها و SSDهای بازار را برای همین فرایند خریداری کرده‌اند که این موضوع به‌خودی‌خود باعث افزایش و در برخی مواقع نایاب شدن قیمت این سخت‌افزارها در بازار شده است.

اما ببینیم که در ساختار کلی، استخراج این ارز دیجیتال با بیت کوین چه تفاوتی دارد.

اگر به دنبال اطلاع از راه‌های استخراج بیت کوین هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله چگونه بیت کوین استخراج کنیم را مطالعه نمایید. البته جز بیت کوین و چیا ارزهای دیگری نیز برای استخراج وجود دارند که برای آشنایی با مفهوم کلی آن و پیدا کردن بهترین ارزها برای استخراج می‌توانید مقاله استخراج ارز دیجیتال چیست را بخوانید.


زمان لازم جهت استخراج هر بلوک در شبکه ارز دیجیتال چیا

کمبود استخرهای فارمینگ ارز دیجیتال چیا در حال حاضر یکی از چالش‌های اصلی فارمرهای این پروژه به حساب می‌آید. در حقیقت با فرض ثابت ماندن شرایط فعلی، استخراج چیا با یک ترابایت فضای ذخیره‌سازی خالی در برابر ۱۹۰۷ پتابایت (فضای ذخیره‌سازی فعلی اختصاص داده‌شده در شبکه رمز ارز چیا) به ۱۹۵ روز زمان احتیاج دارد. ازاین‌رو، کاربران بر اساس اطلاعات فعلی شبکه، جهت استخراج یک بلوک در بازه زمانی منطقی ۱ تا ۲ ماهه، به ۵۰ الی ۱۰۰ ترابایت فضای خالی بر روی رایانه خود نیاز خواهند داشت.


تفاوت استخراج ارز دیجیتال چیا و بیت کوین

اساساً بیت کوین مثل دیگر رمز ارزها، از یک سیستم استخراج یا ماینینگ پیچیده استفاده می‌کند که برای انجام این کار فرد ماینر به سخت‌افزاری قدرتمند نیاز دارد که دائماً مشغول فرایند ماینینگ باشد که این کار نیازمند یک مصرف انرژی بسیار زیاد است. در حقیقت استخراج بیت کوین باعث افزایش قیمت پردازنده‌های گرافیکی و سخت‌افزارهای مرتبط با استخراج این رمز ارز نیز شده است که این معضل پس از مشکل مصرف انرژی در استخراج بیت کوین، در رده دوم اهمیت قرار می‌گیرد.

از طرفی ارز دیجیتال چیا قصد دارد تا فرایند استخراج را با مصرف انرژی بسیار کمتری انجام دهد. درواقع در این روش که space-time test نامیده می‌شود، کاربر باید در زمانی مناسب، به‌اندازه کافی فضای خالی بر روی هارددیسک رایانه خود داشته باشد. درواقع در استخراج چیا دیگر نیازی به کارت‌های گرافیکی قدرتمند و سیستم‌های پردازشی ماینینگ نبوده و استخراج این ارز دیجیتال تنها مبتنی بر هارددیسک رایانه کاربر خواهد بود.

علاوه بر این، چیا جدا از اینکه مصرف انرژی را در فرایند استخراج خود کاهش داده است، نیاز به پردازنده و کارت‌های گرافیکی سطح بالا و صرف هزینه بسیار زیاد برای خرید این سخت‌افزارها را نیز تا حد بسیاری کاهش داده است. ولی همان‌طور که گفتیم در ازای این مشکل، اکنون با مشکل افزایش قیمت هارددیسک در بعضی بازار روبه‌رو شده‌ایم. کمی جلوتر در این مطلب به‌صورت کامل به این مشکل خواهیم پرداخت.

اما بپردازیم به آموزش استخراج این ارز دیجیتال که حسابی این روزها در فضای کریپتوکارنسی ها سروصدا بپا کرده است.


آموزش استخراج چیا

نخست باید ببینیم که جهت استخراج این رمز ارز به چه سخت‌افزارهایی نیاز داریم و سپس به دیگر مراحل این فرایند خواهیم پرداخت:


حداقل سخت‌ افزارهای موردنیاز جهت استخراج رمز ارز چیا

بر اساس اعلام رسمی وبسایت چیا، می‌توان به‌وسیله رایانه‌های خانگی و لپ‌تاپ‌ها اقدام به استخراج این ارز دیجیتال کرد و این سیستم‌ها برای انجام این فرایند، باید حداقل دارای خصوصیات زیر باشند:

حداقل سیستم موردنیاز برای رمز ارز چیا یک سیستم رزبری پای ۴ است.

  • Quad core 1.5Ghz CPU (must be 64 bit)
  • 2 GB Ram
  • Python 3.7 and above

با توجه به این توضیحات، اگر کاربری قصد داشته باشد تا فرایند استخراج خود را با سرعت بیشتری انجام دهد، می‌تواند فضای ذخیره‌سازی خود را افزایش دهد.


مراحل استخراج چیا

استخراج ارز دیجیتال چیا از ۲ مرحله کاملاً متفاوت ایجاد پلات یا Plotting و Farming تشکیل‌شده که در مرحله نخست، فضای هارددیسک شما پرشده و در مرحله دوم نیز فضای هارددیسکی که به‌وسیله پلاتینگ پرشده است، جهت فارمینگ چیا مورداستفاده قرار خواهد گرفت. از طرفی همان‌طور که اشاره کردیم، در حال حاضر استخرهای زیادی جهت استخراج این رمز ارز وجود ندارند. ازجمله بزرگ‌ترین استخرهای موجود می‌توانیم به استخر چینی H Pool  و استخر Uupool اشاره کنیم.

اما بپردازیم به آموزش استخراج این ارز دیجیتال در سیستم‌عامل ویندوز. لازم به ذکر است که جهت نصب بلاک چین چیا، می‌توانید از نسخه‌هایی مثل Mac ،Ubuntu ،Centos/Red Hat  و WLS2 نیز استفاده کنید. در قدم اول باید به وبسایت Chia.Net مراجعه کرده و بلاک چین چیا را دانلود کنید. این کار را می‌توانید از دو روش انجام دهید. روش اول این است که از قسمت بالای صفحه بر روی گزینه Download کلیک کنید و روش دوم آن است که در قسمت وسط صفحه سمت راست بر روی Download Chia Blockchain کلیک کرده و وارد سایت گیت‌هاب شوید و از آنجا اقدام به دانلود بلاک چین چیا کنید.

در مرحله بعدی باید با کلیک بر روی گزینه Chia Setup، مراحل نصب را طی کنید و به‌صورت خودکار بلاک چین چیا بر روی سیستم شما نصب خواهد شد. حال بعد از باز شدن نرم افزار، شما صفحه‌ی زیر را مشاهده خواهید کرد و در این صفحه مطابق با شکل زیر با کلیک بر روی Create A New Private Key، یک کیف پول دیجیتال چیا نیز برای شما ساخته خواهد شد.

در قدم بعدی عبارت بازیابی ۲۴ کلمه برای شما نمایش داده خواهد شد که بایستی آن را یادداشت کرده و در مکانی ایمن نگهداری کنید. حال با کلیک روی گزینه Next به مرحله بعدی خواهید رفت.

در قدم بعدی اگر نرم افزار از شما درباره دسترسی به Windows Defender Firewall  درخواست کرد، بایستی گزینه Allow Access را انتخاب کرده و پس از آن وارد سربرگ Full Node (در بالا سمت چپ تصویر) شده و مثل تصویر زیر عمل کنید. در حقیقت اصلی‌ترین کاری که در نرم افزار چیا باید انجام دهید، «همگام‌سازی» (Sync) این نرم افزار با شبکه چیا است و این فرایند بین ۲ الی ۸ ساعت زمان خواهد برد.

در قدم بعدی و زمانی که همگام سازی انجام می‌گیرد، اعداد تغییر خواهند کرد و در پایان همگام سازی نیز Status شما در نرم افزار به حالت Synched درخواهد آمد.

حال نوبت به فارمینگ ارز دیجیتال چیا می‌رسد. جهت انجام فارمینگ چیا بایستی مثل عکس زیر به سربرگ Plots بروید. (در همان منو گزینه Plot را در سربرگ بالا سمت چپ می‌توانید مشاهده کنید.)

در این مرحله باید بر روی گزینه Add a Plot  کلیک کرده تا فرایند پلاتینگ شما انجام گیرد. شما همچنین می‌توانید از تنظیمات پیشنهادی وبسایت چیا هم استفاده کرده و مثلاً سایز پلات‌ها را بر روی ۱۰۱.۴ GiB تنظیم کنید و در این صورت به Gi‌B ۲۳۹ فضای موقت نیاز خواهید داشت. دقت کنید که تعداد یا میزان پلات‌های شما، مستقیماً به به میزان حافظه خالی هارد شما بستگی خواهد داشت. هر پلات حدود Gi‌B ۲۷۰ از حافظه را اشغال می‌کند. (هر GiB برابر است با ۱.۰۷۴ گیگابایت.)

حال باید در بخش Select Temporary Directory، یک مسیر را جهت دایرکتوری بر روی هارد دیسک خود انتخاب کنید. سپس Select Final Directory را بر روی حافظه اکسترنال خود انتخاب کرده و با انجام این کار، شما حافظه SSD را جهت ایجاد پلات و حافظه اکسترنال خود را جهت فارمینگ انتخاب می کنید.

مرحله نهایی با انتخاب گزینه CREATE PLOT در انتها صفحه کامل می‌شود و پلات‌های شما بین زمان‌بندی ۶ تا ۱۲ ساعت برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد. نکته کاربردی پلات کردن به صورت موازی بیش از ۳ پلات ممکن است به CPU و RAM سیستم شما آسیب وارد کند.

با انجام این مراحل، فرایند استخراج ارز دیجیتال چیا برای شما شروع خواهد شد و می‌توانید موجودی خود را در بخش داشبورد این نرم افزار مشاهده کنید.

اما ببینیم که استخراج این ارز دیجیتال به صورت کلی چه معایبی را به دنبال داشته است.


ارز دیجیتال چیا و بحران هارد دیسک ها در بازار

اگرچه ارز دیجیتال چیا به نسبت سایر رمز ارزها مزایایی دارد که در ابتدا به آن‌ها اشاره داشتیم، ولی نگرانی دیگری که در مورد این ارز دیجیتال وجود دارد، کمبود شدید هارد دیسک و حافظه SSD در بازار با توجه به استقبال کاربران از استخراج این رمز ارز است.

از آنجا که هرچه فضای بیشتری در اختیار شبکه چیا قرار دهید، احتمال رسیدن به پاداش بیشتر برای شما افزایش پیدا خواهد کرد، ولی رشد چشمگیر کاربران به‌سمت استخراج این رمز ارز باعث شده تا قیمت هارد دیسک‌ها در تمامی بازارها افزایش پیدا کرده و در برخی مواقع نیز نایاب شود. در واقع این موضوع می‌تواند منجر به شروع بحرانی جدید در بازار و افزایش چشمگیر قیمت‌ها شود.


تأثیر ارز دیجیتال چیا بر هاردهای SSD

همانطور که اشاره داشتیم، شبکه چیا جهت استخراج این رمز ارز، از هارد دیسک و فضای ذخیره سازی رایانه‌ها استفاده می‌کند. از این رو بسیاری از افرادی که تا‌کنون اقدام به استخراج چیا کرده‌اند عنوان کرده‌اند که هارد SSD ۵۱۲ گیگابایتی در فرایند استخراج چیا تنها ۴۰ روز عمر مفید خواهد داشت.


خرید و فروش و چشم‌ انداز مبادلات چیا

تاکنون ارز دیجیتال چیا تنها در صرافی اوکی‌اکس و کوینکس فهرست شده و هیچکدام از بازارهای معاملاتی شناخته شده دیگر تا بدین لحظه از چیا پشتیبانی نمی‌کنند. البته انتظار می‌رود تا در آینده ای نزدیک صرافی‌های دیجیتال بیشتری خدمات معامله این ارز دیجیتال را ارائه کنند.

از طرفی به‌صورت قطعی نمی‌توان در این مورد اظهار نظر کرد، ولی با رویکردی که شبکه این ارز دیجیتال دارد، به نظر می‌رسد که استقبال بالایی از چیا صورت بگیرد، به خصوص که تغییر تکیه‌گاه استخراج چیا باعث خواهد شد تا با تجهیزات به مراتب ساده‌تر و ارزان‌تری بتوان این فرایند را انجام داد و اقدام به کسب سود کرد. البته که جهت اظهار نظر قطعی در مورد چیا باید تا شروع معاملات رسمی این رمز ارز صبر کنیم.


سخن پایانی

اگر به تازگی پیگیر اخبار حوزه کریپتوکارنسی‌ها شده اید، احتمالاً با اخبار بسیاری در مورد ارز دیجیتال چیا در وبسایت های فعال در این حوزه روبه‌رو شده‌اید. چیا یک ارز دیجیتال در حال توسعه است که اخیرا وارد صحنه رمز ارزها شده و ساختار متفاوتی به نسبت دیگر رمز ارزها دارد. در واقع رمز ارز چیا جهت استخراج نیازی به پردازنده و کارت های گرافیک قدرتمند ندارد و با صرفه جویی در مصرف برق و انرژی، با تکیه بر فضای هارد دیسک رایانه کاربران، اقدام به استخراج می کند.

تگ ها:

درباره نویسنده

امیررضا دستانی

تحصیل کرده رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد کارشناس و پژوهشگر حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال

نظر شما

نظرات کاربران